skip to Main Content
10 Adımda Pozitif Psikoloji

10 Adımda Pozitif Psikoloji

Nevzat Tarhan, 10 Adımda Pozitif Psikoloji’de her biri psikoloji ve psikiyatrinin farklı sahalarında uzman on dokuz kişiden oluşan bir ekiple duygusal zekâ becerilerini 10 adımda geliştirme yöntemlerini pratik uygulamalarla birlikte sunuyor. Kendini tanıma-farkındalık, iletişim becerileri, motivasyon, sebatkârlık, uzlaşmacılık gibi kavramların tek tek açıklandığı kitapta anlatılan 10 adım, psikodrama ve alıştırmalarla pekiştiriliyor.

Hayatın her anında karşınıza çıkabilecek krizleri birer avantaja çevirebilmenin inceliklerini anlamak ve öğrenmek isteyenler için 10 Adımda Pozitif Psikoloji kaçırılmayacak bir imkân.

10 Adımda Pozitif Psikoloji

Kitaptan Alıntılar

Bilim akıldan doğandan başka bir bilginin ihtimalini yüzyıllardır inkâr etmişti. Sezgisel bilim çalışmaları halk arasındaki popüler inancın bilimden daha kavrayışlı olduğunu kanıtladı. Duyguların kendine has nedenleri vardı ve bunu akıl anlayamıyordu. Karıncanın fili anlayamaması gibi. Böylece bilim kendi önyargısını kendisi değiştirdi.
Negatif duyguları pozitif duygulardan genellikle daha yoğun ve itirazsız deneyimleriz. Bir melodram, duygularımızı komedinin bizi güldürmesinden daha çabuk harekete geçirir. Bu nahoş acayipliği biyolojiye borçluyuz. Nöropsikolojik deneylerde deneklere mutlu ve üzgün resimler gösterirseniz, ikincisine anında daha kuvvetli olarak reaksiyon göstereceklerdir, bu da EEG’nin güçlü görüntülemesinde görülebilir. İnsanlar genellikle trajediyi tercih ederler.
Çoğu psikologlar ve psikiyatristler insanların temel olarak, bilgisayarlar gibi mekanik olduklarını düşünmektedir. Fakat yaratıcı yetenek ve özgür irade gibi insan bilincinin bazı fenomenlerini açıklamak için kuantum fiziği yeterli olmayabilir çünkü bilgisayarların belirleyici (deterministik) logaritmaları kişisel farkındalığı olan kişilerin mutluluğunu açıklayabilmek için mümkün değildir.

Satış Noktaları

Back To Top