skip to Main Content
Dünyayı Değiştiren Gizli Anlaşmalar

Dünyayı Değiştiren Gizli Anlaşmalar

Hiç düşündünüz mü neden alışverişte nakit para kullanırken adeta acı çekiyoruz da kredi kartı kullandığımızda son derece rahatız? Şirketlerin ödemeleri gereken vergiden kaçmak için parayı yatırdıkları vergi cennetleri nerede ve kimlerin denetiminde? Son yıllarda bilimsel bir gerçek olarak herkesin başvurduğu “vücut kitle indeksi”nin bir sigortacı tarafından daha fazla müşteri bulmak için uydurulduğunu biliyor muydunuz? Neden önce bol kalorili ürünleri satın alarak şişmanlıyor, ardından da diyet ürünlerle zayıflamaya çalışıyoruz? Hemen her yıl bizleri akıllı telefonlarımızı en yeni çıkan modeliyle değiştirmeye yönlendiren temel duygu nedir? Veya McKinsey nasıl bir şirkettir ve dünya ekonomisini nasıl yönetir?

Genelde hayatımızdaki en temel belirleyicinin, seçtiğimiz siyasetçiler olduğunu düşünürüz. Oysa, anlaşmalar her zaman siyasetçiler ve devletler arasında yapılmıyor. Özellikle son bir yüzyıldır yapılan anlaşmaların çoğunluğu şirketler arasında ve gizlice yapılanlar… Bizlere sürekli olarak ürün ve hizmet satan bu şirketler ürünleriyle hayat tarzımıza, alışkanlıklarımıza, vücut yapımıza ve belki hayatımızın bir kısmına hükmetmeye başladılar bile. Bugünkü iş dünyası, önce insanlar için bir sorun icat edip, ardından da bu icat edilen soruna bir çözüm bulmak üzerine kurgulanıyor. Bizler ise, farkında bile olmadan bu çemberin içinde yerimizi alıyoruz. Hangi ilacı kullanacağımıza, ne zaman tatile çıkacağımıza, cep telefonumuzu hangi sıklıkla yenileyeceğimize hep onlar karar veriyor.

Bu kitap; gıdadan ilaç sektörüne, teknolojiden bankacılık ve medyaya kadar sıradan insanın hayatına giren, onu belirleyen ve çoğunlukla da köklü bir biçimde değiştiren firmaların kendi aralarında veya siyasi karar vericilerle birlikte yaptıkları gizli anlaşmaları deşifre ediyor. Gazeteci Jacques Peretti, yirmi yıldır çokuluslu şirketlerin CEO’larından politikacılara, ekonomistlerden bilim insanlarına kadar hayatımızı değiştiren kararların arkasındaki insanlarla yaptığı röportajlardan edindiği deneyimle bu çarpıcı kitabı kaleme aldı.

Bugüne kadar birçok “komplo teorisi” duymuş olabilirsiniz. Şimdi sıra gerçeklere geldi.

İçindekiler:

Giriş

Birinci Bölüm

Nakit: Kim, Neden Ortadan Kaldırmaya Çalışıyor?

İkinci Bölüm

Risk: Kaos, Wall Street’i Nasıl Vurdu?

Üçüncü Bölüm

Vergi: Neden Her Yer Cayman Adaları’na Benzemek İstiyor?

Dördüncü Bölüm

Zenginlik: Ticari Bir Fırsat Olarak Eşitsizlik

Beşinci Bölüm

Gıda: Zayıfın da Şişmanın da Sahibi

Altıncı Bölüm

İlaçlar: Modern Hayatın Tedavisi

Yedinci Bölüm

İş: Ne Yaptığımızdan Kim Olduğumuza

Sekizinci Bölüm

Güncelleme: Planlı Eskitmenin Mühendisliği

Dokuzuncu Bölüm

Güç: Her Şeyi Bilen Firma

Onuncu Bölüm

Ticaret: Kurumlar Neden Başa Geçti?

On Birinci Bölüm

Medya: Gerçekler Nasıl Gizlendi?

On İkinci Bölüm

Robotlar: Yaşayan Makineler

On Üçüncü Bölüm

Teknoloji: Hepimize Hükmeden Beş Şirket

On Dördüncü Bölüm

Küreselleşme: Asya’nın Kuralları Baştan Yazması

On Beşinci Bölüm

Günümüz: Yeni Dünya

NOTLAR

Dünyayı Değiştiren Gizli Anlaşmalar

Satış Noktaları

Back To Top