skip to Main Content
Geçmişin Travmalarından Kurtulmak

Geçmişin Travmalarından Kurtulmak

Birçok kişi geçmişi açmanın zarar verici olacağını düşünerek geçmişte yaşadıklarını görmek ve duymak istemez. Bunun için de geçmişin yakasını bırakmadığını, bugünkü birçok davranışında kendini gösterdiğini fark edemez. Çünkü kişi çoktan geçmişin bugüne etkisi olabileceği fikrini zihninin en derinlerine kaldırmıştır. Bazen de kişi yaşadığı durumun anlamsızlığını görür, fark eder ancak olanın adını koyamaz. Geçmişi geride bırakmayı başaramadığında tüm yaşam enerjisini bu uğurda harcarken, acı dolu bir hayatı kendi kaderi sanır.

Biz bu kitapla “unuttum” sandıklarınızın aslında tıpkı bir soğanın kabukları gibi açıldıkça açıldığını, açmaya başladığınızda en derinden çıkacakları sizlere göstermek istedik. Zihin de beden de yaşadığı hiçbir şeyi unutmaz. Biz biliyoruz, siz de bilin istedik. Zihnin koca bir derya olduğunu sizlere göstermek için; geçmişte masumane işlenmiş bir hatanın kişiye yıllar boyunca ödettiği kefareti, farkında olmadan kendimizi içinde bulduğumuz birbirinin aynı ilişkileri ve geçmişin yüklerinin bugüne nasıl yansıdığına dair pek çok başka örneği anlattık.

Her bir satırda biz kendimizi çözümlerken sizlerin de çocukluğunuza inmeyi amaçladık. Bu kitabı hayatınızı okurken olaylara bir isim verir gibi, unuttuğunuz ve geçmişte bıraktığınız sen’e yeniden dokunur gibi, kendinizi yeniden keşfederken bir kez daha doğar gibi okumalısınız.

Çünkü uyanışın ilk çağrılarına kulak verir ve bu kitabı kendi yaşamınızı ele alarak okursanız, kendi geçmişinizle ilgili muhteşem izler bulacak ve şifalanacaksınız.

Unutmayın, bu sizin hikâyeniz ve öze dönüş yolculuğunuz…

Geçmişin Travmalarından Kurtulmak

Kitaptan Alıntılar

* Öğrenilmiş çaresizlik geçmişten gelir. Bir konuda çokça başarısızlığa uğramış ya da küçük yaşlarda annesi, babası, öğretmeni tarafından birkaç kez başarısızlığa uğratılmış kişinin tekrar denemekten vazgeçmesidir. Bu tam bir başlamadan vazgeçme halidir.
* Yaşanamamış ve kalp ağrısı olarak içinize yer etmiş yarım kalmışlık hissinin evladınıza veya en yakınınıza yüklediği ağır yüktür ikame hayat. “Benim yapamadığımı sen yap” derken kişiye yeni bir hayat biçilir ve onun kişiliğine oturmayan, sırf sen istiyorsun diye girilecek bu yol onun ikame hayatın yükünü bir ömür taşımasına sebep olur. Kendinde yaşanamamış o duyguların başkasının hayatında yeniden yazılması ve tamamlanması isteği, ikame hayatın yükünü alan kişinin üzerine çoğu zaman oturmaz ve sancılı bir hayat sürmesine neden olur. İstenmeyen meslek, istenmeyen aile ve istenmeyen gelecek planları gibi…
* Birisi arkadan arabanıza çarptığında, bir başkası sizi dinlemediğinde ya da herhangi bir sıra bekleyen insanlar arasında önünüze geçildiğinde verilen tepki olması gerekenin çok üstündeyse ve sizi kontrolden çıkarıyorsa işte bunlar geçmişin travmasının izi olabilir.
* Geçmişin travmalarını üstünde taşıyan kişilerin bir çoğu geçmişte sıkışıp kalmakta olduklarını fark etmezler. Geçmişte yaşadıkları o dehşeti geride bırakmaya karşı yoğun bir çabaları olsa da bir olayla karşılaştığında aynı duygu yoğunluğunu şu anda da yaşıyormuş gibi yaşamaya devam ederler.
* Hayatları boyunca daima masum olan; herhangi bir davranışla alakalı suçu kabul etmeyen ve
bu suçu kullanarak sizi provoke eden… Verdiğiniz tepkiyi bile size karşı kullanıp “sen yapıyorsun ben bir şey yapmıyorum” diye işin içinden sıyrılan… Yapılan bir davranışın doğurduğu olumsuz sonucun sorumluluğunu üzerine almayan, hatta daha siz demeden suçlanacağını anlayıp okları size yönelten kişiler sizin de karşınıza çıkıyor mu? Bir çok kişiye oldukça tanıdık gelen bu duruma biz kurban tuzağı diyoruz.
* Özellikle olumsuz olaylar karşısında “yine mi beni buldu” dediğiniz durumlar, eskiden yaşadığınız bir ilişkinin içindeki tüm kötü tecrübelerin sonraki ilişkilerde de tekrar etmesi… Ailenizde görüp, kendi evliliğinizde olmasını en istemediğiniz olayların yine başınıza gelmesi… Babanızın annenize uyguladığı şiddet ve evdeki varlığını hiç hissettirmemesi sonucu çözümü evlilikte ararken, yine tam da böyle bir adamla evlenmiş olmanız… “Hep beni bulur zaten, yine mi sorunlu adamı seçtim, bu tür kadınlar hep bana mı denk gelir, nasılsa yine başarısız olurum, ben her zaman terk ediliyorum…” gibi bir sürü örnek.
İşte biz bu duruma “yineleme zorlantısı” diyoruz. kişi bu döngüde travmatik olayı tekrar tekrar yaşamaya devam eder. Zihin bu döngüyü tamir etmek için aynısını yeniden yaşayabileceği yeni ortamlar arar. Kişi bu arayışı bilinçdışıyla yapar ve bu döngü geçmişte takılı kaldığı ölçüde durumu fark ettirmeden örüntüyü tekrarlar.

Satış Noktaları

Back To Top