skip to Main Content
Halid Bin Velid

Halid Bin Velid

İbrahim bin Cevri el Hamevi el Gassani, Kanonikler adına çalışırken Halid bin Velid’in canına kastedecek kadar gözünü karartan bir Hristiyan Gassani fedaisidir.

Yolu sahabe-i kiramın önemli isimlerinden Amr bin As ile kesişince İslam’a tanışır ve o günden sonra genç ve yetenekli bir savaşçı olarak kendini adeta İslam ordularını komutanı, Peygamber Efendimizin Seyfullah unvanını verdiği Halid bin Velid’in hizmetine adar ve macera başlar.

Artık komutanların şahı Halid nerede vazife alsa İbrahim de onun yanındadır.

İrtidat hareketlerinin bastırılmasında en saflardan olan biteni aktarır.

İbrahim’in tuttuğu kayıtlar eşliğinde Halid bin Velid ve ordusunun kahramanca savaştığı cepheler art arda gelir.

Sahte peygamber vakalarını başarıyla bastıran Seyfullah, Irak’ta Sasaniler’e, Suriye’de Bizans’a karşı saf tutar.

Fetih hareketleri hız kesmeden devam eder.

Busra’da, Havran’da, Ecnadeyn’de, Yermük’te, Şam’da İslam düşmanlarının kalbine korku salan Halid bin Velid’in kahramanlık ve cesaret dolu hayatı Okay Tiryakioğlu’nun kaleminden bugüne taşınıyor.

Halid Bin Velid

Kitaptan Alıntılar

“Bak İbrahim,” demişti o sıcak günün sonlarında, elindeki karlı şerbetten koca bir yudum alırken. Hafif bir buğuyla kaplanmış saray bahçesinde, açılmış büyük bir çergenin altında oturuyorduk, “Halid bin Velid’le karşılaştığın zaman, bugüne kadarki tecrübelerinin, yeteneklerinin, gençliğinin ve gücünün önemsiz kaldığını göreceksin! Bu adamı Müslüman olmadan önceki günlerinden tanırım. Sonrasında Mute savaşı ve Mekke’nin fethinde sergilediği deha ise tartışılmaz. Bununla birlikte başarırsan eğer, dile benden ne dilersen.”
Dübeyye girdi söze ansızın, “Halid bin Velid, rüzgâr kadar sessiz ve hızlı…”
“Gece kadar serin ve müphem,” dedi Yusuf.
“Kangren olmuş bir yara kadar öldürücü,” diye ekledi Zekeriya.
Dört kişilik grubumuzda, kalbimin daha ilk görüşte ısındığı İsa bin Süleyman ile birbirimize baktık. İsa’nın sevimli yüzü ve iri vücudu olduğu yerde küçülmüştü adeta.
Dübeyye devam etti, “Apansız vuruyor, akıl almaz taktikler uyguluyor, yenilediği her saldırısına yalnızca tecrübesiyle değil, aklı ve ruhuyla damga vuruyor…"
“Hoş geldin İbrahim,” dedi beni görünce.
Yanına çöküp ellerine sarıldım sımsıkı, “Neden vaktinde haber etmedin? Herkese haberci çıkarmışsın.”
“Sen zaten günü gününe hakkımdaki tüm bilgileri almıyor muydun?”
"Halid ve adamları, ordugâhımızı kaplayan şu hercümerci seyrederlerken nasıl da rahatlar, iyi bakın. Zerrece korkuları yok, ama biliyoruz ki bu şarabın verdiği geçici cesaretten değil. Kendilerinden eminler, ama bu da silahlarının gücü ya da yeniliğinden değil. Kaç defa ölüme neşeyle koştuklarını gördüm. Bizim kaçtıklarımız onlar için sonsuz bir mutluluk vesilesi…”
“İbrahim,” dedi Halid, “Peygamberimiz, ‘Bir kavmin efendisi, ona hizmet edendir,’ buyurmuştur. O yüzden bu büyüklerin efendiliğine de göz yummalısın kardeşim. Bak, bu soğuğa rağmen alınlarında ter, üstleri başları ateşin isine bulanmış halde, mücahitleri doyurabilme telaşındalar. Çünkü Peygamberimiz ha-yatta olsa, bu nizam yine aynı şekilde işleyecekti. ‘Kişi sevdiği ile beraberdir,’ hadisi şerifinin gereği olarak, Peygamberimiz daima bizimle olduğuna göre, ötesini düşünme.”

Satış Noktaları

Back To Top