skip to Main Content
İdeal Ekip Oyuncusu

İdeal Ekip Oyuncusu

Patrick Lencioni, kitapları dünya çapında beş milyon civarında satan bir iş yönetim dâhisi… Özelikle ekip çalışması ve liderlik konularında dünyanın bir numaralı danışmanlarından ve bu konuda duayen.

Üstelik o bir hikâye anlatma ustası… Önerdiği iş yönetim modelini hem öykünün içine ustalıkla yedirmesini bilen hem de insanlara ellerinden bırakamayacakları akıcılıkta bir eser vaat eden bir yazar.

Lencioni, çalışma hayatında ortaya çıkan aksaklıklar ve onların çözüm yöntemlerinden sonra bu kez, şirketlerde işbirliği ve verimliliği artırmak için ekiplerin en temel yapıtaşı olan ekip üyelerine, yani ekibin ideal oyuncularına odaklanıyor.

İdeal ekip oyuncusu kimdir ve nasıl tespit edilir? Mevcut ekip üyeleri nasıl ideal ekip oyuncusu haline gelir? İdeal ekip oyuncusu hangi karakteristik özelliklere sahip olmalıdır? Ekibinizle uyum içinde çalışabilecek uygun kişiyi seçmek için mülakatta neler yapılmalıdır?

Lencioni, İdeal Ekip Oyuncusu adlı son çalışmasıyla Ekiplerin Beş Temel Aksaklığı adlı çoksatar kitabını tamamlıyor ve hem yöneticiler hem de çalışanlar için eteğindeki bütün taşları ortaya döküyor!

“Patrick Lencioni bu hikâyeyi sadelik, sağduyu ve müthiş bir bilgelikle anlatıyor. CEO’lardan işe yeni başlamış olanlara kadar herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap.”

– Bob Ladouceur, Yenilmez Şampiyon filmine konu olmuş efsanevi futbol koçu

“Bu modeli kendi yönetim ekibimde kullandım ve kesinlikle işe yaradı!”

– Steve Smith, Equinix Inc. CEO’su

“Günümüzde yaşayan hiçbir yazar tek bir sayfaya Patrick Lencioni kadar bilgelik sığdıramaz. Bu kitap kendi sadeliği içinde son derece incelikli ve gerçek ekip oyuncusunun ne demek olduğunu kökten değiştirecek düzeyde.”

– Travis Bradberry, Emotional Intelligence 2.0’ın yazarlarından

“Lencioni, kendine özgü hikâye anlatma tarzıyla hakiki bir ekip oyuncusunun üç temel erdemine hayat veriyor. Kuruluşunuzdaki herkese bu kitabı okutun ve verimliliğin hızla yükselişini izleyin.”

– Verne Harnish, Entrepreneurs’ Organization’ın kurucusu ve Scaling Up’ın yazarı

İdeal Ekip Oyuncusu

Kitaptan Alıntılar

* Eğer biri benden iş dünyasında –ve aslında hayatta– başarılı olmak için geliştirilmesi gereken en değerli niteliklerin bir listesini yapmamı istese, ekip oyuncusu olmayı listenin en başına koyardım.
* Liderler ve ekipleriyle çalıştığım son yirmi yıl boyunca, tekrar tekrar şunu gördüm: Bir ekip oyuncusu bu erdemlerden en az birine sahip olmadığında, uyumlu bir ekip oluşturma süreci olması gerekenden çok daha zor, hatta bazı durumlarda imkânsız hale gelir.
* Alçakgönüllülükte gelişen bir kişinin kibirli, güvensiz ve benmerkezci bir kişiden daha fazla kırılganlık sergilemesi olasıdır. Benzer şekilde, insanlar konusunda zekâsını geliştirmiş bir kişi, üretken çatışmaya girişmede, ekip arkadaşlarını okuma ve anlamada, sözlerini ve davranışlarını ayarlamada başkaları kadar zorlanmayacaktır.
* Bu kitapta sunulan ideal ekip oyuncusu modeli ve araçları, ekip üyelerine birbirleriyle kırılgan olma konusunda bir fırsat daha sağlamaktadır. Karşılıklı oturup güçlü ve zayıf yanlarını kabullenerek –unutmayın, yönetici her zaman bunu ilk yapan kişi olmalıdır–, bir ekip çatışma, sadakat, sorumlu tutabilme ve sonuçları çok daha olası kılan güven unsurunu üst seviyelere çıkarabilir.

Satış Noktaları

Back To Top