skip to Main Content
Mükemmeliyetçi Kişilik

Mükemmeliyetçi Kişilik

Uzman Psikolog Zehra Erol’dan, sürekli “her şeyin en iyisini yapmalısın”, “sen en iyi olmalısın” mesajına maruz kalan modern çağ insanının kusursuzluk çabasını anlatan bir kitap.

Yazar, mükemmeliyetçiliğin nedenlerini, mükemmeliyetçilik-yetersizlik ilişkisini, bu duyguya zemin hazırlayan kişilik özellikleri ve anne baba tutumlarını, daima “mükemmel” olma çabasını ve mükemmeliyetçi kişilerle yaşamanın zorluklarını vaka örnekleriyle ele alıyor. Aşırıya varmış mükemmeliyetçiliği “optimal düzeye” çekme önerileriyle desteklenen kitap, bir türlü yakamızı bırakmayan “mükemmel olma” çabasını yeniden gözden geçirmemizi sağlıyor.

“Hayatı boyunca kusursuzluğu ararken kendini unutan çok sayıda danışanım oldu. Zamanını bu uğurda harcayan ama tükenenin kendi yaşamı olduğunun farkına varmayan, bu arayış içinde sevdiği kişileri hatta kendini kaybeden… Mükemmeliyetçi olduğunu düşünüp bu etiketlemeyle kendi gelişimini sınırlayanları da çok gördüm…

Mükemmeliyetçilik, hepimizin bildiği, bazen eksik bazen yanlış da olsa sıklıkla kullandığımız bir kavram. Bu özelliklere sahip kişilerin kendilerini tanımaları, onlar için geliştirici ve koruyucu olacaktır.”

Mükemmeliyetçi Kişilik

Kitaptan Alıntılar

"Zorlayıcı ve karmaşık ilişkilere sahip aile yapıları içinde büyüyen mükemmeliyetçi kişilerin belirsizliğe tahammülleri oldukça azdır. Bu tarz aile yapılarında tutarsızlık hakimdir. Neye kızılacağı, hangi davranışın onaylanacağı, neyin tepki göreceği belirsizdir. Aynı zamanda istismara da açık bir yapı vardır. Duygusal ve fiziksel zararlardan korunmak isteyen çocuk, anne ve babasının davranışlarını tahmin etmeye çalışır. Davranışlarını, tahminlerine göre ayarlar ki istismara uğramasın."
"Mükemmeliyetçi kişiler için işleri çok önemlidir. İyi bir iş edinmek için çok çalışırlar. İlişkilerinde de her şey yolunda gitsin diye uğraşırlar. En büyük korkuları başarısız olmaktır. Dışarıdan bakıldığında insanların gıpta ettiği kişilerdir: İyi bir mesleğe sahip, iyi kazanan, iyi bir evliliği olan. Her şey yolunda gibi görünür."

Satış Noktaları

Back To Top