skip to Main Content
Ruh Diyeti

Ruh Diyeti

Klimalı seminer salonlarında hayata olumlu bakmak kolay. Ezberlersin rolünü, çıkar oynarsın. Ama ölüm döşeğinde ezberlediğini değil, ancak yaşadığını oynayabilirsin.

Birinde rol biter, perde kapanır. Diğerinde rol biter, perde açılır. Ve bu gerçek, yaşadığın dakikaları okuduğun kelimelerin efendisi kılar.

Okuduklarınla yaşadıkların uyuşmuyorsa eğer, ancak bir su birikintisindeki gökyüzü kadar derin olabilirsin.

Bana kaç yıl yaşadığını, ne kadar çok şey bildiğini anlatma sakın!

En nihayetinde sen, aldığın son nefes ve kurduğun son cümlesin.

Salih Uyan Ruh Diyeti’nde “Bir telaş, bir koşturma. Nereye gidiyoruz böyle?” diye sorduruyor okurlara. Modern hayatın mutluluk reçetelerine, trend olan yaşam biçimlerine ters köşeden bakıp yaşadığımız kültürel değişimlerle fark etmeden kaybettiklerimize dikkat çekiyor. Kof özgüven yerine tevazua, malumatfuruşluk yerine hakiki bilgiye kulak vermeye davet ediyor.

Ve diyor ki, “An gelir, nefesler tutulur. Kelimeler tükenir, bilgi kendinden utanır. İşte o zaman ruhu dinlendirmek gerekir.”

Ruhunuza iyi bakın, biraz dinlenmesi için Ruh Diyeti’ne başlayın.

Ruh Diyeti

Kitaptan Alıntılar

* İçin çok sıkıldığında tehlikeli cümlelerle kendini uyuşturmak yerine, şükretmek için kaç tane sebebin olduğunu say. Her şey senden uzaklaşıyor gibi hissettiğinde, Allah’ın sana ne kadar yakın olduğunu düşünüp teselli ol.
* Restoran hazzı, sofra mutluluğu temsil eder. Haz kahkahadır, mutluluk tebessüm. Mutluluğu sıkıntısız bir hayat olarak görenler, arkalarında dert, tasa ve sıkıntılar, önlerinde hayalini kurdukları mutluluk, bir ömür koşarlar.
* Sıkıntıyı sabırla, sevinci şükürle karşılayan ve tevekkülü elden bırakmayanlar, anlık dalgalanmalardan etkilenmeyecek kadar güçlüdürler. Çünkü onlar için mutluluk, varılacak bir istasyon değil, bir yolculuk şeklidir.
* Mutlu olmaya, isyan etmemeye, inanmaya, sevmeye, insanlara faydalı olmaya karar veren kişinin menzili güzel olduğu için, güzergâhı da hep iyilikten geçer.
* Ruhları yoran şeyin ne olduğunu en iyi açıklayan kelime hikmettir.
*Varoluşun sırrına eremeyen insan, eksiklerini kabul etmek yerine ilkel bir dürtüyle kapatmaya çalışır. Hâlbuki varlık, ancak hiçlikle tam olarak anlaşılabilir.

Satış Noktaları

Back To Top