skip to Main Content
Sarı Mendil Mavi Oya

Sarı Mendil Mavi Oya

Mavi oyada umut, sarı mendilde hazan,

Aşk gönül savaşıdır, vuslat diyorsan kazan.

Kendini ne kadar tanıyorsun? Sonu belli olan bu hayat yolculuğunda, kendini tanıyamamışsa, başka neyi tanıdığını iddia edebilir ki insan?

Tarık Akarsu, küçük yaşta annesini kaybetmiş, yanlarında yetiştiği ve aile olarak gördüğü arkadaşlarıyla bir dünya kurmuştur kendine: Aysima, Maya, Füruzan, Âsım…

Küçük yaşta yüreğine ektiği Aysima, büyüdükçe bir sevda filizi verir gönlünde. Sevdasını yıllar boyu içinde büyütür de bir türlü söyleyemez muhatabına. Sütkardeşi Füruzan, onun adına bu sevdayı inşa etmeye çalışsa da araya maddi uçurumlar girer. Yıllar ve yollar, Aysima ile Tarık’a başka insanlar, başka hayatlar taşır da gönüllerinden birbirlerini silemezler.

Büyük acılar, büyük bedeller sonrası sevenler kavuşacak mıdır, taze bahar çiçekleri hayat bahşeden kokularını aynı hevesle cömertçe yayacak mıdır? Her ânı imtihanla çevrili dünya hayatında yüreğini aynı safiyette tutmak zor mudur, kolay mı? Gören göz, düşünen akıl, seven ve nefret eden gönül, acıyı ve sevinci yaşayarak imtihan olan kalpler…

Güller, dikenlerini aşınca açar çiçeklerini. Diğer çiçeklerden daha özel olmasının, daha asil olmasının nedeni budur… Seven, gülün dikenine dokunmuşsa vay haline! Hançer yarası merhem sayılır onun verdiği hicranın yanında.

Sarı Mendil Mavi Oya

Kitaptan Alıntılar

* Ömür yolculuğumuz hakiki aşkın miracı olsun.
* Sonu belli olan bu hayat yolculuğunda, kendini tanıyamamışsa, başka neyi tanıdığını iddia edebilir ki insan?
* Aşk gönül savaşıdır, vuslat diyorsan kazan…
* Sonu belli olan bu hayat yolculuğunda, kendini tanıyamamışsa, başka neyi tanıdığını iddia edebilir ki insan?
* Güller, dikenlerini aşınca açar çiçeklerini. Diğer çiçeklerden daha özel olmasının, daha asil olmasının nedeni budur… Seven, gülün dikenine dokunmuşsa vay haline… Hançer yarası merhem sayılır onun verdiği hicranın yanında.
* Ben yapraklarına leke düşürmeyen, solgunluktan hicap duyan ak güllerin meftunuyum. Sen de benim dünyamda işte öylesin.
* Sana efsane rayihasıyla nefesleri mest eden gül demetleri getiremedim ama kalbimde açan, yeryüzünün en nadide çiçeğini büyütüyorum gönlümde.”
* Sen de benim gibi mahrem sevdalarının sırrını yâda açmamış, hafızana başka birinin resmini kazımamışsan gel. Yalnızlığım seninle tükenir ancak…
* Gönül dünyası harabe haline getirilmiş, umutları yağmalanmış bir yürekti Tarık. Yaşam mücadelesini sürdürebilmek için tutunacak toprak arayan bir çiçek gibiydi.
* Doğan gün, batmaya yüz tutar vakti gelince. Her bahar, yerini beyaz örtüye bırakır mevsim dönünce. Ve her hikâye bitmeye yazgılıdır, kalem tükenince…
* Asaletin sana göresi bana göresi yoktur. Asaletin ölçüsü bellidir: hayatta yalansız dolansız, dimdik durmak, manevi ve ahlaki kuralları incitmeden yaşamak, kul hakkını gözetmek.
* Ömür yolculuğumuz hakiki aşkın miracı, solmayan çiçekleri barındıran baharlar da umudumuz olsun. Beraber aldığımız her nefes, Sonsuzluğun Sahibi’ne isyansız olsun… Hayatıma hoş geldin, safalar getirdin.
* Aşk, özlemin verdiği açlık ve heyecanla, sevgiliye dokunabilmek hevesi değil; kalpten firar etmemesi gereken duyguların asaletiymiş.

Satış Noktaları

Kitap Hakkında Haberler

Back To Top