skip to Main Content
Tarık Bin Ziyad

Tarık Bin Ziyad

Emeviler tarafından Kuzey Afrika topraklarından esir olarak alındı ancak o, kabiliyetiyle kendisini gösterip içlerinden sıyrılmayı başardı.

Müslüman olmasıyla azat edildi, şanlı bir komutan oldu.

Yendi-yenildi; kimi zaman cesaretiyle bütün engelleri aştı, kimi zaman tereddüt edip vazgeçmenin sınırından geçti. Ta ki rüyasında O’nu görüp askerleriyle birlikte bir an bile dönüşü düşünmemek adına tüm gemileri yakana kadar…

“İşte gemilerle birlikte geri dönüş umutlarınızı da yaktım! Rüyamda… Rüyamda Allah Resulünü gördüm! Korkmadan devam etmemizi emrediyordu! Ona itimattan daha büyük onur olur mu? Bu ülke bize verildi, anlayın bunu ve belki de çok daha öteleri. Bu yolun sonu Cennet-i Âlâ’dır. Saflarınızı sıkı tutun ve benden ayrılmayın!”

Bu sözler Endülüs’ün fethiyle başlayan ve yedi yüzyılı aşkın bir süre İspanya’da hüküm süren İslam medeniyetinin kurucularından Tarık bin Ziyad’a aitti. Yetmedi; İslam’ın Avrupa’ya yayılmasında da şevkle önemli bir rol oynadı.

İşte yaşamının kalanını İslam’ı yaymak için harcayan Tarık bin Ziyad’ın her dakikası şaşırtıcı hayat hikâyesi… Okurları tarafından “günümüzün Peyami Safa’sı” olarak anılan Okay Tiryakioğlu’nun kaleminden bir kült roman daha!

“Gidiyoruz yoldaşlar! Alınacak kentler, aşılacak upuzun yollar var! Gözlerimi kapattım mı geceleri, uzak şehirlerin ışıkları görünüyor gözlerime… Ana caddeleri, dar sokakları, adımızın anılacağı meydanlarıyla koca koca şehirler!”

Tarık Bin Ziyad

Kitaptan Alıntılar

* "Unutmayın ki, coğrafyanın, üzerinde yaşayanlar gibi bir hafızası vardır. Ağaçların, sürülen tarlaların, kuşların, dağların, ırmakların, tepelerin, üzerinden geçtiğiniz denizin, çalıların ve çiçeklerin ortak bir hafızası vardır! İstemeseniz dahi onlar sizi bir şekilde hatırlar ve hatırlatır. Anılardan gizli bir miras bırakırsınız arkanızda. Rüzgârda esrarlı bir fısıltı olursunuz örneğin... Kuşların cıvıltısında, dalgaların hışırtısında ve mırıltısında benim gibi ihtiyarların, apansız anımsar insanlar sizi!”
* “İşte gemilerle birlikte geri dönüş umutlarınızı da yaktım! Rüyamda… Rüyamda Allah Resulünü gördüm! Korkmadan devam etmemizi emrediyordu! Ona itimattan daha büyük onur olur mu? Bu ülke bize verildi, anlayın bunu ve belki de çok daha öteleri. Bu yolun sonu Cennet-i Âlâ’dır. Saflarınızı sıkı tutun ve benden ayrılmayın!”
* "Gidiyoruz yoldaşlar! Alınacak kentler, aşılacak upuzun yollar var! Gözlerimi kapattım mı geceleri, uzak şehirlerin ışıkları görünüyor gözlerime... Ana caddeleri, dar sokakları, adımızın anılacağı meydanlarıyla koca koca şehirler!”
* "Savaşta iki grup insanın yarası diğerlerinden daha ağırdır; birincisi, silah arkadaşlarını bırakıp kaçandır ki, vicdanı sonsuza dek kanayacak bir cerahatle kaplanır; ikincisi ise daim intikam güden adamdır. Öcünü alacak fırsatını bulamadıkça aynı yara büyüdükçe büyür, ciğerine işler ve yeri gelir adamı öldürür."

Satış Noktaları

Back To Top