Kitaplar > Tarih > Selçuklular Tarihi > Osmanlı'dan Önce Onlar Vardı: Türkiye Selçukluları

 
Osmanlı'dan Önce Onlar Vardı: Türkiye Selçukluları


 • İlk Baskı Tarihi: Nisan 2013
 • ISBN: 978-605-08-0904-6
 • Kağıt: Kitap Kağıdı
 • Sayfa Sayısı: 352
 • Cilt:
 • Barkod:9786050809046
 • Ebat: 13,5 x 21
 • Baskı Sayısı: 3
 • Fiyatı: 19,5 TL

Kitap Hakkında
Basında Bu Kitap
Okuyucu Yorumları
Yazar Hakkında
Teknik Bilgiler
Video
Satın Al
 
Önce Ortadoğu’da egemenlik kurdular, sonra Anadolu’ya yöneldiler. Malazgirt Zaferi’nin ardından Anadolu’nun kapılarını Türklere açtılar. Bir yanda köklü bir imparatorluk olan Bizanslılarla mücadele ettiler, sonra bölgeyi yangın yerine çeviren Moğolların istilalarına maruz kaldılar. Kısa sürede Avrupa’nın da dikkatini çektiler, saldıkları korku ve “Tanrı’dan tamamıyla yüz çevirmiş lanetli bir” kavim olup, “doğudaki Hıristiyan topraklarını istila ederek kılıçla, çapulla ve ateşle soylarını” kuruttukları gerekçesiyle kendilerine karşı Haçlı seferleri düzenlendi. Onların dönemine kadar Anadolu’yu Romalıların ülkesi anlamına gelen Romania ismiyle anan Batılı kaynaklar, onlarla birlikte bu coğrafyayı Turkia adıyla anmaya başladılar. Onların aklında, bu coğrafyayı Türkleştirmek ve İslâmlaştırmak vardı. Anadolu’nun Türk yurdu haline gelmesinde en büyük paya, en belirleyici role sahiptiler.
 
Peki Anadolu Türklerinin tarihinde bunca etkili bir yere sahip olmalarına rağmen neden unutuldular?
 
Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulduğu döneme kadar Türklerin Anadolu Yarımadası’ndaki siyasal liderliğini yapan bir devlet, hem de büyük bir devlet hakkında neden yeterli bilgiye sahip değiliz? Türkiye’nin temellerini atan ve Osmanlı’nın sosyal, siyasal ve kültürel arka planını oluşturan Selçuklular gerçekte kimdir?
 
Prof. Dr. Mehmet Ersan ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Alican tarafından kaleme alınan Osmanlı’dan Önce Onlar Vardı/Türkiye Selçukluları, modern Türkiye tarihinin başlangıç noktası olan Türkiye Selçuklularını genel bir tarihsel çerçeve içerisinde ele alan bir çalışma olarak, gerek Osmanlı öncesi dönemin Müslüman Türk tarihi üzerindeki belirleyici etkisine, gerek Osmanlı mirasının geliştiği siyasal ve sosyokültürel ortama ışık düşürmek amacıyla Selçukluları günümüze taşıyacak.
Kitap Yorumları
Okuyucu Değerlendirmesi:
0  Değerlendirme  |  0  Yorum
  Tüm Okuyucu Yorumlarını Okuyun
  Yorumunuzu Yazın

Bu kitap hakkında yorum bulunmamaktadır

Tüm Okuyucu Yorumlarını Okuyun

Bu kitap hakkında yorum bulunmamaktadır

İsim:
Mehmet Ersan
Yaşadığı Yer:
Doğum Tarihi:
Doğum Yeri:
Eğitim:
E-Posta:
Web:
Hakkında
1965 yılında Giresun’un Görele ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Görele’de tamamladı. 1982 yılında kazandığı Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümü’nden 1986’da mezun oldu. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde XII-XV. Yüzyıllar Arasında Oğuzların Döğer Boyu adlı teziyle 1989 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1988 yılında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Ortaçağ Tarihi Anabilim dalına araştırma görevlisi olarak atandı. Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde 1995 yılında tamamladığı Türkiye Selçukluları Zamanında Anadolu’da Ermeniler adlı teziyle doktor unvanını aldı. Halen Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı olan Mehmet Ersan’ın, Selçuklular ve Beylikler Devri Siyasal ve Sosyal Tarihi alanlarında çalışmaları bulunmaktadır. Yazarın yayınlanmış kitapları: Selçuklular Devrinde Anadolu’da Ermeniler, Türk Tarih Kurumu Yayınları, Ankara 2007; Türkiye Selçuklu Devleti’nin Dağılışı, Birleşik Dağıtım Kitabevi, Ankara 2010. Çeviri Kitaplar: Wilbrand von Oldenburg, Filistin ve Küçük Asya’ya Seyahat, Almancadan Türkçeye çev.: Mehmet Ersan, İzmir 2000; (Prof. Dr. İsmail Aka ile birlikte) I. A. Mac Gahan, Hive Seyahatnâmesi ve Tarihi Musavver, Çeviren: Kolağası Ahmed, İzmir 1995.


İsim:
Mustafa Alican
Yaşadığı Yer:
Doğum Tarihi:
Doğum Yeri:
Eğitim:
E-Posta:
Web:
Hakkında
Trabzon’un Köprübaşı ilçesinde doğdu. 2007 yılında Ege Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. 2012’de aynı üniversitenin sosyal bilimler enstitüsüne sunduğu Bir Ortaçağ Şehri Olarak Meyyâfârikîn (Silvan) başlıklı teziyle doktor unvanını aldı. Çeşitli gazete, dergi, ve internet sitelerinde makale, çeviri, eleştiri ve yorum yazıları yayınlandı. Akademik bir yayın olan Tarih Okulu Dergisi’nin genel yayın yönetmenliğini de yürütmekte olan yazar, Adıyaman Üniversitesi’nde öğretim üyesi.  

 • Dizi: Selçuklular Tarihi
 • Kağıt: Kitap Kağıdı
 • İlk Baskı Tarihi: Nisan 2013
 • ISBN: 978-605-08-0904-6
 • Sayfa Sayısı: 352
 • Barkod: 9786050809046
 • Ebat: 13,5 x 21
 • Baskı Sayısı: 3
Grubuna Katıl
Takip Et
© 2016 TİMAŞ YAYINLARI
tasarım primeart