skip to Main Content

1961 yılında Napoli’de doğmuştur. İtalyan yazar, sanat eleştirmeni, sosyolog, İslâmbilimci olan Vincenzo, Akdeniz’in kültürel ve dini kökenlerini araştırmak için ilk yolculuğunu 18 yaşında Kuzey Afrika’ya gerçekleştirdi. Bologna DAMS’ta Umberto Eco ile okudu ve 1986 yılında 19. yüzyılın ilk yarısında Napoli kültürü ve tiyatrosunun sosyolojisi üzerine yazdığı tezle mezun oldu.

1987 yılında, İbrahimî dinlerin temel doktrinlerini incelemek için Hıristiyan ve Müslüman aydınları bir araya getiren Milano Metafizik Bilimleri Merkezi’nin kurucuları arasında yer aldı.

2007 yılında Roma Büyük Camii Genel Kurulu’na Papa XVI. Benedikt’in çağrısıyla dahil oldu. Bu kurulun delegesi olarak Vatikan’da Katolik- Müslüman Forum’a katıldı ve iki din arasında çatışma nedeni olan konulara çözüm önerisinde bulunmak üzere daimi bir Katolik-Müslüman Komitesi kurulmasını teklif etti. Bir yıl sonra Roma’da kurulan Müslüman İtalyan Aydınlar Derneği başkanlığına getirildi.

Fuarlar ve kültürel projelerle ilgili kataloglara yaptığı katkılar nedeniyle Vincenzo, “sosyal sanat eleştirmeni” addedilmektedir. Sicilya’nın Doğu kökenine ilişkin sanatsal ve edebi üretimiyle ilgili araştırmalarını sürdüren ve çağdaş sergilerin küratörlüğünü yapan Vincenzo, sanat katalogları, akademik yazılar ve romanlar da yayımlıyor.

Vincenzo, 2010 yılından beri Catania’da, İtalyan Güzel Sanatlar Akademisi’nde, kuruluşunda rol aldığı Sosyoloji kürsüsünde görev yapmakta ve ayrıca İtalyan Senatosu Anayasa İşleri Komisyonu’na göçmenlerle ilgili danışmanlık sunmaktadır.

Yazarın Kitapları

Back To Top