skip to Main Content
Aslı Sancar Amerika Birleşik Devletleri’nde doğdu. İlk ve orta öğretimini Ohio’da tamamladı. Ohio Devlet Üniversitesi İngiliz Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Bir yıl süresince bir devlet kurumunda çalıştıktan sonra, Ohio State Üniversitesi’nde hem yüksek lisans seviyesinde dersler aldı hem de İngilizce Departmanı’nda dersler verdi.

Bir Türk’le evlendikten sonra Sancar, ilgisini Türk diline, kültürüne ve yeni dini İslamiyet’e yöneltti. 1976’da eşi ve iki çocuğuyla Türkiye’ye yerleşti. 1978’te üçüncü çocukları dünyaya geldi. 1984’te İstanbul’a taşındıktan sonra, kadın ve aile konuları üzerine Kadın ve Aile dergisinde makaleler kaleme almaya başladı. 1986’da, İslam’a giden yolculuğunu anlattığı İslam’ın Işığında Uyanmak adlı kitabı yayımlandı.

Osmanlı kadınının hakları ve faaliyetleriyle alakalı resmî belgelere dayalı olarak araştırmalarını, 1999’da Osmanlı Toplumunda Kadın ve Aile kitabında topladı.

Osmanlı kadınına dair olan bu araştırmalarını anadili İngilizcede de yayımlamak isteyen Sancar, Ottoman Women: Myth and Reality (Osmanlı Kadını: Efsane ve Gerçek) kitabını kaleme aldı. Bu kitap, 2008’de, ABD’deki en büyük bağımsız yayıncılar birliği olan IBPA tarafından siyaset-tarih kategorisinde Benjamin Franklin ödülüne layık görüldü.

Yazarın Kitapları

Back To Top