skip to Main Content

Katherine Mansfield, 14 Ekim1888’de Yeni Zelanda’nın Wellington kentinde doğdu.
Wellington’da başladığı öğrenimini Londra’da Queen’s College’da sürdürdü. Okulu bitirdikten sonra kısa bir süre Yeni Zelanda’da yaşadı, ardından 1908’de Londra’ya yerleşti. Bu kentteki ilk yılları kısa süren mutsuz bir evlilikle ve geçim derdiyle geçti. Öykülerini yayımlatmakta zorluk çekiyor, bir yandan da sağlık sorunlarıyla uğraşıyordu. Almanya’ya gitti. İlk düş kırıklıklarını, karamsar öykülerinin yer aldığı Bir Alman Pansiyonunda (1911) kitabında dile getirdi.
Londra’ya döndükten sonra kimi edebiyat dergilerinde yazmaya başladı. 1915’te çok sevdiği erkek kardeşini savaşta kaybedince yazdığı Yeni Zelanda’daki aile anılarıyla çok güzel çağrışımlar içeren bir dizi öyküyü Prelüde adıyla 1918’de yayımladı. Bunları ve öteki öykülerini bir araya getiren Mutluluk adlı kitabıyla ününü pekiştirdi. 1922’de yayımlanan Bahçe Partisi adlı kitabıyla yeteneğinin doruğuna ulaştı. Yaşamının son beş yılında veremle mücadele ettikten sonra 9 Ocak 1923’te Fransa’nın Fontainebleau kentinde öldü. Son öyküleri ölümünden sonra Kumru Yuvası (1923) ve Çocukça Bir Şey (1924) adlı kitaplarda toplandı.
Şiirsel öğelerle süslü farklı bir düzyazı üslubu geliştiren Mansfield, psikolojik çatışmalar üzerinde odaklanan, incelikle işlenmiş öyküleriyle kısa öykünün bir edebiyat türü olarak gelişmesine önemli katkıda bulundu. Nesne ve olayları simgesel olarak kullanması, fiziksel ayrıntıları eksiksiz olarak vermesi, kişilerin iç çatışmalarını derinlemesine tasvir etmesiyle Çehov tarzı öykücülüğün önemli temsilcisi olarak kabul görmüştür.
Eserlerinden yapılan seçmeler, farklı adlarla Türkçeye çevrilmiştir.

Yazarın Kitapları

Back To Top