skip to Main Content
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun olduktan sonra, 1977’de TRT’de Televizyon Programları Yapımcısı ve Belgesel Yönetmeni olarak çalışmaya başladı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti, Belgesel Sinemacılar Birliği üyesi ve 30 yılı aşkın bir belgeselcilik geçmişi var. Şu anda ASTAD’ın (Anadolu Sanat Tarihçileri Derneği) başkanlığını yapıyor. 2004 -2009 döneminde EBU (Avrupa Yayın Birliği) Belgesel Grubu’nda yönetim kurulu üyeliği yaptı.

Belgesel filmleri dünyanın birçok ülkesinde gösterilen Senyücel’in ödülleri arasında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 25. Sedat Simavi Ödülleri TV dalı Ödülü, 2001 (Halfeti: Suya Dönüşen Topraklar); ABU Asya Pasifik Yayın Birliği Ödülü, 2002 (Zeugma: Dün… Bugün) ve Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği, En İyi Belgesel Ödülü, 2006 (Osmanoğlu’nun Sürgünü) de bulunmaktadır.

Berlin ve Rotterdam dahil birçok film festivalinde jüri üyeliği yaptı. Osmanlı Hanedan Vakfı tarafından “Onursal Üyelik” nişanı ile taltif edilen Senyücel, İngilizce ve Fransızca biliyor. Evli ve iki çocuk sahibidir.

Yazarın Kitapları

Back To Top