skip to Main Content

Omar Suleiman, 1986'da Amerika Birleşik Devletleri'nin New Orleans eyaletinde doğdu. Eğitimini Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi'nde (IIUM) tamamladı. Lisans eğitimi İslam hukuku, yüksek lisans eğitimi İslamî finans ve siyasî tarih, doktora eğitimi ise İslamî düşünce ve İslam medeniyeti üzerinedir. New Orleans Jefferson Müslümanlar Birliği'nde (Jefferson Müslim Association) imamlık yaptı. Farklı inanç grupları ve etnik gruplar arasındaki yoğun etkileşim çabaları, sosyal hizmet ve Müslümanlar için toplumsal adalet gibi konularda yaptığı çalışmalarla dikkat çekti ve bu çalışmaları 2010 yılında New Orleans Şehir Konseyi tarafından ödüllendirildi. Bu koordinasyon ve yardım çalışmaları yalnızca ABD sınırlarında kalmadı. Suriye, Ürdün gibi ülke sınırlarında belirli yardım kuruluşlarıyla ortak etkinlikler düzenledi ve bu etkinliklere katılmaya devam ediyor.

 

ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Arap ülkeleri ve Malezya gibi duraklarda devam eden eğitim sürecinin sonunda iyi bir akademik geçmişe sahip olan Omar Suleiman, Dallas Vadisi Araştırma Merkezi’nde (Dallas Valley Research Center) öğretim üyeliği yaptı. An itibarıyla Dallas’taki özel bir araştırma üniversitesi olan Güney Metodist Üniversitesi’nde İslam araştırmaları profesörüdür.

 Sosyal medya ve basın etkisi oldukça fazla olan Omar Suleiman, "ilhamlar serisi" başlığı altında, insanların hayatlarından kesitler sunan ve manevî gelişimde ilham vaadinde bulunan bir mülakatlar serisi düzenledi. Türk okuruna, "Yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevmek" düsturunu çağrıştıracak düşünce tarzı ile akademisyenliğine ve aktivistliğine devam ederek birçok profesör, araştırmacı ve aktivisti bünyesinde bulunduran ve bağışlar ile öğrencilere konvansiyonel ve çevrimiçi eğitim veren Yaqeen İslamî Araştırmalar Enstitüsü'nü (Yaqeen Insititute for Islamic Research) kurdu. Çalışmalarına bireysel olarak ve enstitü bünyesinde devam etmektedir.

 

 

Yazarın Kitapları

Back To Top