skip to Main Content

1943’te Ottawa, Kanada’da dünyaya geldi. 1946’da babasının II. Dünya Savaşı sırasında ajanlık yapmakla suçlanması üzerine ailesi Sovyet Rusyası’na geri döndü. Eğitimini Moskova Devlet Üniversitesi’nde gazetecilik okuyarak tamamlayan Sokolovilk romanı Budalalar Okulu, 1970’te Amerika’da yayımlanınca dünya çapında ün kazandı. Puşkin Uluslararası Edebiyat Ödülü ve Andrey Bely Ödülü’ne layık görüldü.

Özellikle kendi gibi Rus yazarları acımasızca eleştirmesiyle tanınan Vladimir Nabokov, Budalalar Okulu için, “Büyüleyici, trajik ve dokunaklı…” yorumunu yaptı. 

20. yüzyılın en önemli Rus yazarlarından olan Sokolov dili sıradışı bir şekilde kullanması, sesler ve ritimlerle oynamasıyla bilinir. The Triptych, A Perturbed Chrysalis, Palisandria ve Between Dog and Wolf diğer eserleridir.

Akademisyenler tarafından hâlâ tartışılan, İngiltere’den Amerika’ya pek çok üniversitede okutulan eserler veren, kitapları Almanca, İspanyolca, Fransızca, İsveççe ve Bulgarca gibi pek çok dile çevrilen Sokolov Kanada’da yaşıyor.

Yazarın Kitapları

Back To Top