avni-pasa-anlatiyor-9786051149295.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Avni Paşa Anlatıyor

Sultan Vahdeddin'in Sırdaşı Avni Paşa İmparatorluğun Son Günlerini ve Milli Mücadele Yıllarını Anlatıyor!
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Hatırat
Sayfa / Ebat: 464s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Aralık’11 / Mayıs’17
Baskı Sayısı: 3
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-114-929-5
Barkod: 9786051149295
Alt Başlık: VAHDEDDİN'İN SIRDAŞI
Üst Başlık: MİLLİ MÜCADELE VE SÜRGÜN YILLARI
35.00 TL

Kredi kartına tek çekim K.D.V. dahil fiyat

Arka kapak

"Bu eser birilerine hoş veya nahoş görünmek için yazılmamıştır. Asıl hedefim ahlâka ve bizden sonra gelecek olan nesle hizmet olduğundan, gündeme getirirken ve yazarken, bu satırlara nakledilen her şahsiyetin gerçek kimliğiyle anlatılmasına ve bilhassa gerçeklere dayanarak kaydedilmesine dikkat edilmiştir."
Ahmed Avni Paşa

Osmanlı İmparatorluğu'nun en zor yılları, payitaht işgal altında, tahtta her fırsatta “Keşke padişah olmasaydım!” diyen Sultan Vahdeddin ve ölene kadar sultanı yalnız bırakmayan, önce Bahriye Nazırı daha sonra siyaseti hiç sevmemesine rağmen başyaver olan gözüpek bir asker, Ahmed Avni Paşa. 

Bu kitap, imparatorluğun en zor zamanlarında Milli Mücadele'yi başlatması için Mustafa Kemal Atatürk’ü Anadolu'ya gönderen Sultan Vahdeddin’in ve bütün hazırlıkları yapan, Bandırma Vapuru’nu türlü imkansızlıklar içinde Paşa’nın emrine sunan ve en nihayetinde adı vatan haini olarak 150'likler Listesi’ne son anda giren Ahmed Avni Paşa’nın gözüyle bir dönem tasviridir. 

Ahmed Avni Paşa, Sultan Vahdeddin’i hem saltanatı boyunca hem de San Remo’da sürgünde iken hiç yalnız bırakmamış, dikte ettiği her sözü yazmış ve bu defteri ölene dek yanından hiç ayırmamıştır. Kendisi vefat ettikten sonra torunlarına intikal eden ve özenle muhafaza edilen dede yadigârı bu defter, yazıldıktan 90 yıl sonra ilk defa okuyucularıyla buluşuyor.

 

Sultan Vahdeddin’in kayıp hatıratı nerededir?
Mustafa Kemal Paşa’yı, Anadolu’da milli hareketi başlatması için kim Samsun’a göndermiştir?
Mustafa Kemal Paşa’yı Samsun’a götüren Bandırma Vapuru’nu kim bulmuş ve emrine vermiştir.
Vatan Haini 150 kişi kimdi ve nasıl seçilmişlerdi?
Bu ve buna benzer birçok sorunun cevabı ilk defa Vahdeddin’in Sırdaşı Avni Paşa Anlatıyor kitabında...

Editörün görüşü
Bu kitap, imparatorluğun en zor zamanlarında Milli Mücadele'yi başlatması için Mustafa Kemal Atatürk’ü Anadolu'ya gönderen Sultan Vahdeddin’in ve bütün hazırlıkları yapan, Bandırma Vapuru’nu türlü imkânsızlıklar içinde Paşa’nın emrine sunan, en nihayetinde adı vatan haini olarak 150'likler Listesi’ne son anda giren Ahmed Avni Paşa’nın gözüyle bir dönem tasviridir.
En önemli cümle
"Bu eser birilerine hoş veya nahoş görünmek için yazılmamıştır. Asıl hedefim ahlâka ve bizden sonra gelecek olan nesle hizmet olduğundan, gündeme getirirken ve yazarken, bu satırlara nakledilen her şahsiyetin gerçek kimliğiyle anlatılmasına ve bilhassa gerçeklere dayanarak kaydedilmesine dikkat edilmiştir."
Bu kitap neden önemli
Saltanatı boyunca Sultan Vahdeddin'i hiç yalnız bırakmayan yaveri Ahmed Avni Paşa'nın bu hatıratı, neredeyse bir asır sonra ilk defa yayınlandı. Bu hatırat, Osmanlı'nın son günlerine ve Sultan Vahdeddin'in siyasi hayatına ayna tutan en önemli vesikalardan biri.
Anahtar kelime
Milli Mücadele, Mustafa Kemal, Vahdettin, Kurtuluş Savaşı, Hatırat, Sürgün, Ahmet Avni Paşa, 150'likler Lİstesi, Bandırma Vapuru

Diğer kitaplara göz atın

Popüler
tarihe-dusulen-notlar-seti-i-ii-cilt-9786050819915.jpg

Tarihe Düşülen Notlar Seti ( I-ıı Cilt )

Halil İnalcık
Timaş Tarih
90.00 TL