ayakli-kutuphaneler-9786050827286.jpg
Popüler
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Ayaklı Kütüphaneler

Kafasında Kütüphane Taşıyan Alimler!
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Kültür Tarihi
Sayfa / Ebat: 384s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Aralık’18 / Ocak’21
Baskı Sayısı: 23
ISBN: 978-605-08-2728-6
Barkod: 9786050827286
37.50 TL

Kredi kartına tek çekim K.D.V. dahil fiyat

Arka kapak
Dursun Gürlek, Ayaklı Kütüphaneler isimli eserinde bize, hakiki kitap âşıklarını ve “ayaklı kütüphane”, “canlı kitap” gibi deyimlerin hakkını veren, kafasında kütüphane taşıyan, kitapların kadrini kıymetini bilen âlimlerin hayatlarını ilginç anekdotlar eşliğinde anlatıyor.
Bu kitabı okuduktan sonra “yıldızları konuşturan âlim”le, “kafasının içi müdürlüğünü yaptığı kütüphane kadar zengin olan hoca efendi”yle, “ölüleri dirilten ve mezarlıklara hayat veren biyografi bilgini”yle, “kahvelerde ders veren ünlü tarihçi”yle, “Osmanlı arşivi belgelerini Bulgarların elinden kurtarmak için çırpınan, akmayan çeşmeleri görünce gözyaşı akıtan muallim”le, "Fransız işgal komutanını kütüphanesinden kovan Hafız-ı Kütüp”le ve “kitapların ve kitapçıların şeyhi kabul edilen sahhaf”la tanışacaksınız.
Bu çalışmayla kitabın, kütüphanenin ve kültür tarihimizdeki “ayaklı kütüphaneler”in gizemli dünyalarına yolculuk yapma fırsatını yakalayacaksınız...
Editörün görüşü
Kitap, Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli kültür tarihçilerinden Dursun Gürlek’in en bilinen ve rağbet edilen çalışmalarından biri. Hem ismi hem de muhtevasıyla okurun oldukça ilgisini çeken Ayaklı Kütüphaneler kitabı, Osmanlı bakiyesi olan birçok kültür adamının ilginç hayatlarını günümüze taşıyor.
En önemli cümle
Ayaklı Kütüphaneler eğer sizi ayaklandırır, böylece kitap hazînelerine ayağınızı alıştırırsa, biz sadece mutlu oluruz.
Bu kitap neden önemli
Dursun Gürlek Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli kültür tarihçilerinden biri. Kitap hem ismi hem de muhtevası itibariyle ilgi gören ve eskimeyen bir çalışma. Kitapta “kafalarında kütüphane taşıyan adamlar”ın hayat hikâyeleri ilginç anekdotlar eşliğinde ve çok hoş bir üslupla anlatılıyor.
Anahtar kelime
Tarih, Kültür Tarihi, Kitap, Hafızıkütüpler, İbni Sina, Muzaffer Ozak, Sahaflık, İbnülemin Mahmud Kemal İnal, Ali Emiri Efendi, İSMAİL SAİB SENCER, MUALLİM CEVDET

Diğer kitaplara göz atın

Popüler
tarihe-dusulen-notlar-seti-i-ii-cilt-9786050819915.jpg

Tarihe Düşülen Notlar Seti ( I-ıı Cilt )

Halil İnalcık
Timaş Tarih
90.00 TL