bir-gece-vakti-9786050819373.jpg

Bir Gece Vakti

Kıskandığım tek yazar. - Virginia Woolf
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Edebiyat Kitaplığı
Diziler: Dünya Edebiyatı
Sayfa / Ebat: 376s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Mart’15 / Nisan’15
Baskı Sayısı: 1
Tercüman:
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-1937-3
Barkod: 9786050819373
29.50 TL

Kredi kartına tek çekim K.D.V. dahil fiyat

Arka kapak
“[...] itiraf etmeliyim ki bana hep hayatta hüzünlü bir şey varmış gibi geldi. Ne olduğunu söylemek zor. Hepimizin bildiği, ölümün, hastalığın, fakirliğin hüznünden bahsetmiyorum. Hayır, bu farklı bir şey. Derinde, çok derinde, insanın bir parçası, aldığı nefes gibi... Ne kadar çok çalışıp kendimi yorsam da durduğum anda orada olduğunu, beklediğini biliyorum. Herkes mi böyle hissediyor, diye merak ediyorum. Hiçbir zaman bilemeyeceğiz. Ama o güzel mutlu şarkılarının altında belki de sadece bunun, —bu hüzün olabileceğini düşünmek çok ilginç değil mi?” Katherine Mansfield, modern öykücülüğün en önemli temsilcilerinden biridir. Derin bir gözlem gücüyle kahramanlarının iç çatışmalarına odaklanmış, şiirsel öğelerle süslü diliyle anlatım biçimini öznelleştirmiştir. Psikolojik çatışmalara odaklanan, incelikle işlenmiş öykülerinde Anton Çehov’un izleri görülür. Yeni Zelanda’dan geçen çocukluğu, Londra’daki okul yılları, hastalığı ve tedavi süreci... Mansfield’ın yaşamındaki tüm önemli dönemeçler, öykülerin kronolojik sıralandığı bu seçkinin berrak karakterleri üzerinden okunabilir. “Kıskandığım tek yazar.” Virginia Woolf
En önemli cümle
Keşke birinin beni sevdiğini, bana ihtiyaç duyduğunu hissedebilseydim. O zaman bambaşka biri olurdum. Evet benim için hayatın sırrı bu; sevildiğimi ve istendiğimi hissetmek, bir insanın her şey için bana dayandığını bilmek, - sonsuza dek.
Bu kitap neden önemli
Virginia Woolf'un, "Kıskandığım tek yazar," dediği Katherine Mansfield'ın bu öykü seçkisi içinde yazarın en çok bilinen Ölü Albayın Kızları, Bahçe Partisi, Mutluluk gibi öyküleri yer alıyor. Şiirsel öğelerle süslü farklı bir düz yazı üslubu geliştiren Katherine Mansfield, psikolojik çatışmalar üzerinde odaklanan, incelikle işlenmiş öyküleriyle kısa öykünün bir edebiyat türü olarak gelişmesine önemli katkıda bulunmuştur.
Anahtar kelime
Çatışma, Hikaye, Sevgi, Hayal Kırıklığı, Toplum, Ölüm, Umut, Hayat, İngiltere, Sosyal Hayat

Diğer kitaplara göz atın

nevzat-tarhan-ile-evlilik-okulu-seti-6-kitap-9786050831894.jpg

Nevzat Tarhan İle Evlilik Okulu Seti (6 Kitap)

Nevzat Tarhan
Timaş Yayınları
158.00 TL