devlerin-savasi-9786050815122.jpg

Devlerin Savaşı

Yıldırım Bayezid ve Timur karşı karşıya!
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Edebiyat Kitaplığı
Diziler: Roman
Sayfa / Ebat: 336s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Şubat’14 / Nisan’20
Baskı Sayısı: 6
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-1512-2
Barkod: 9786050815122
Üst Başlık: YILDIRIM BAYEZİD VE TİMURLENK
35.00 TL

Kredi kartına tek çekim K.D.V. dahil fiyat

Arka kapak
İki kudretli hükümdar, ikisi de cihana hükmedecek güçte, cesarette, dirayette. 
Biri savaş dehası olarak anılan, dünyanın tek hâkimi olmaya cehdetmiş, önüne çıkacak her engeli devirmeye ant içmiş Emir Timur.
 
Diğeri Anadolu’dan yeşeren koca çınarın, Osmanlı’nın genç padişahı. Niğbolu fatihi, azmiyle, gözü karalığıyla Haçlılara korku salmış, Timur’a bile “O yiğidin göçtüğü âlemin sultanlığından ne çıkar!” dedirtmiş Sultan Yıldırım Bayezid.
 
Okay Tiryakioğlu yeni romanı Devlerin Savaşında bizleri yine dünya tarihine yön vermiş şahsiyetlerle bir araya getiriyor. 
Emir Timur imparatorluğunu batıya doğru genişletmek isterken, Yıldırım hem doğuda hem batıda şanlı bir mücadeleye girişiyor. Bir yandan İstanbul’u kuşatıyor, bir yandan Anadolu’nun birliğini sağlayan adımları atıyor. İstihbarat teşkilatı Karatuğlar, Kanoniklerin en derin hatlarına kadar sızmışken ihanet bir yerlerden yüz gösteriyor; Haçlılar ve Emir Timur arasında gizli bir ittifak oluşuyor. 
 
İki büyük komutan, iki cengâver hükümdar, Ankara’da, Çubuk Ovası’nda çarpışan iki ordu ve hiç bitmeyen nefis muhasebeleri…  Belki de en büyük şanssızlıkları aynı zamanda yaşamaktı. 
     
Okay Tiryakioğlu yenginin, yenilginin, dünyaya hükmetmeye bir adım kalmışken kendi içindeki savaşta yenik düşmenin, onurla kaybetmenin destansı romanını yazdı… 
 
 
Timurlenk, kıl çadırından fırladığı gibi çıktı. Biz de peşinden seğirttik. Bakışlarında merak ve hayret vardı Koca Hakan’ın. Sonra harp alanının kızıl dumanları ve onca pusun arasından çıkanları görünce gözleri faltaşı gibi açıldı. Ak donlu atının iki yanında toplanmaya çalışan piyade ya da süvari, onlarca muharibi baltasının tek bir salvosuyla devirerek geliyordu Yıldırım Bayezid Han. İnanılmazdı ama gerçekten de oydu. Etrafında bir avuç hassa muhafızı olduğu halde karşı konulmaz bir kolaylıkla ilerliyordu. 

“Hele şu yiğide bakın,” dediğini işittim Timurlenk’in. “Şu yiğide bakın hey! Aman ya Rabbi, şu yiğidi görün ve torunlarınıza anlatın!”
Editörün görüşü
Geleceğin Peyami Safa'sı olarak görülen yazar Okay Tiryakioğlu'nun kaleme aldığı tarihi romanlara bir yenisi daha eklendi. İki büyük hükümdarın; Yıldırım Bayezid ve Timur'un karşı karşıya geldiği bu romanda yine aksiyon hayli yüksek. Okay Tiryakioğlu bu defa tarihi roman okumayı sevenleri tarihteki en dişli karşılaşmalardan birine götürüyor. İki büyük portreyi detaylı bir şekilde ve dönemin ruhunu hissettirerek anlatması Tiryakioğlu'nun "tarihi sevdiren yazar" ünvanını biraz daha güçlendiriyor.
En önemli cümle
"İnsanlar iyilikten çok yaralara karşılık verirler. Çünkü minnettarlık yüktür, intikam ise zevk."
Bu kitap neden önemli
* Ödüllü yazar Okay Tiryakioğlu, "günümüzün Peyami Safa'sı" olarak nitelendiriliyor. * Osmanlı tarihinin önemli isimlerine yönelik ilgi artmaya devam ettiği için bu kitap okurların ilgisini çekecek bir içerikte. * Yazdığı romanlarla Osmanlı tarihini okuruna sevdiren Okay Tiryakioğlu, bu defa da iki büyük hükümdar Yıldızım Bayezid ve Timur’un karşı karşıya savaşını anlatıyor.
Anahtar kelime
Yıldırım Bayezid, Emir Timur, Tarihi Roman, Osmanlı İmparatorluğu, Çekişme, Ankara Savaşı, Haçlılar, Yenilgi

Diğer kitaplara göz atın

nevzat-tarhan-ile-evlilik-okulu-seti-6-kitap-9786050831894.jpg

Nevzat Tarhan İle Evlilik Okulu Seti (6 Kitap)

Nevzat Tarhan
Timaş Yayınları
158.00 TL