Duyguların Psikolojisi Ve Duygusal Zeka - Timaş Yayınları

duygularin-psikolojisi-ve-duygusal-zeka-9786050823691.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Duyguların Psikolojisi Ve Duygusal Zeka

Bize dair duygular, bize özgü bir analiz
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Psikoloji Kitaplığı
Diziler: Psikoloji
Sayfa / Ebat: 240s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Temmuz’16 / Kasım’23
Baskı Sayısı: 30
ISBN: 978-605-08-2369-1
Barkod: 9786050823691
Üst Başlık: BİZE ÖZGÜ DUYGULAR, BİZE ÖZGÜ BİR ANALİZ
185.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Duygusal zekâ kavramı keşfedilmeden önce, duyguların bilimsel bir kategori olarak ele alınması fikri hep ihmal edilmişti. Bu nedenle, duyguların aslında hayatımızın odağında yer alan rolleri de uzun bir süre görmezden gelindi. Batı düşüncesi, duyguları yok sayıp aklı tek mutlak değer olarak kutsarken, Doğu ise sahip olduğu zenginliğin farkına varmıyor ve duyguların eğitimine gereken önemi vermiyordu. Oysa duyguları çözümleyebilmek, kişinin kendini tanımasının ilk adımıydı.

Nevzat Tarhan, Duyguların Psikolojisi’nde insanın sahip olduğu olumlu ve olumsuz tüm duyguları birer birer çözümleyerek, “duygusal zekâ” kavramına farklı bir bakış getiriyor. Bu kavramı, Doğu’nun ve Batı’nın değerleriyle birlikte yeniden yorumlayan yazar, bu sayede duyguların eğitiminde yeni bir pencere açıyor.

Editörün görüşü
Nevzat Tarhan, doğru zamanda doğru duyguları ön plana çıkarma ve duyguları eğitme ve yönetme yeteneği olarak özetleyebileceğimiz duygusal zekâyı bilimsel verileri ve tarihsel birikimi göz önüne alarak yeniden gündemimize sokuyor. Tarihsel olarak doğu kökenli kavramlar olan kendi çıkarına ters düşse bile adaletten vazgeçmemek, gerektiğinde gücü terk edebilmek, erdem sahibi olmayı önemsemek gibi değerler kitapta yeniden kazanılan gelenekler olarak anlatılıyor. Tarhan bir anlamda duygusal zekâyı doğunun ve batının değerleriyle yeniden yorumluyor. Zaten yazara göre, kitabın amacı da; insana duygularının kökenini anlatıp, kendi kendisini yönlendirmesini sağlamak.
En önemli cümle
Tüketerek mutlu olmaya çalışan Batının, paylaşarak mutlu olmayı hedefleyen Doğudan alacağı daha çok ders vardır.
Bu kitap neden önemli
Nevzat Tarhan, Duyguların Psikolojisi ve Duygusal Zekâ'da insanoğlunun sahip olduğu olumlu ve olumsuz duyguları (sevgi, güven, ümit, iyimserlik, merhamet, şefkat, mutluluk, estetik duygusu, sorumluluk, vefa, adalet, sabır, sonsuzluk duygusu, bencillik, gurur, kibir, üstünlük, utanma, şüphe, kıskançlık, öfke, kin, üzüntü, nefret) tek tek çözümlüyor. Olumlu duyguları daha etkin kullanma yollarını gösterirken, olumsuz duygularla mücadele yöntemlerini ve bunların bireysel ve toplumsal faydaya nasıl tahvil edilebileceğini açıklıyor.
Anahtar kelime
Duygular, Duygusal Zekâ, Psikoloji, Zekâ, Batı, Doğu, Beyin, İrade, Sevgi, Güven, İyimserlik, Mutluluk, Öfke

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
can-9786050848793.jpg

Can

Andrey Platonov
Timaş Yayınları
125.00 TL