malta-kusatmasi-9786051144955.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Malta Kuşatması

Akdeniz'in kilidini açmak için can veren Turgut Reis'in nefes kesici hikâyesi...
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Osmanlı Tarihi
Sayfa / Ebat: 248s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Mayıs’11 / Haziran’11
Baskı Sayısı: 1
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-114-495-5
Barkod: 9786051144955
Alt Başlık: KANUNİ'NİN AMİRALİ, TURGUT REİS'İN SON SEFERİ
20.00 TL

Kredi kartına tek çekim K.D.V. dahil fiyat

Arka kapak

Malta Kuşatması sırasında Büyük Üstad Jean Parisot de la Valette katedrale toplanan şövalyelere şöyle seslenmişti: “Yaklaşan istila tehdidi, Haçile Hilal'in amansız boğuşması olacaktır. Bu savaş Haç ve Hilal'in ölüm kalım mücadelesidir.”

"Akdeniz’de Hristiyanlık Âleminin Başbelası", "Sultanların Amirali", “İslâm’ın Kılıcı"... Turgut Reis adına yazılmış Batı kaynaklı eserlerde hemen hemen her tarihçi aynı kanaati ortaya koyar. Onu anlatan satırlar, yiğit bir düşmana, zeki ve cesur bir korsana armağan edilmiş gerçek övgülerdir. Batılı tarihçilerin kaleminde Turgut Reis, Kapudân-ı Derya Barbaros Hayreddin Paşa’ya denk, ünlü Venedik Amirali Andrea Doria’dan üstün, Timurlenk kadar usta, Fatih Sultan Mehmed kadar zeki ve ünlü, kendini beğenmiş Şarlken’in en büyük komutanlarını perişan edecek kadar askerî dehası olan bir kişilik şeklinde tanımlanmıştır.

Kanuni Sultan Süleyman zamanında, 1565 yılında Akdeniz’de hakimiyet sağlamak üzere Türk levendleriyle Malta üzerine sefere çıkan Turgut Reis, diğer bir deyişle Osmanlı filosu, Haçlı şövalyeleriyle karşı karşıya gelmiştir. Osmanlı İmparatorluğu ile Hıristiyan Birliği arasındaki rekabetin doruk noktasını teşkil eden bu sefer Osmanlı Tarihi için çok önemli ama maalesef detayları göz ardı edilmiş bir kuşatmadır.

Genç yaşta levend olarak korsanlığa başlayan, kısa sürede Kapudân-ı Derya olan Turgut Reis’in şehid olduğu Malta Kuşatması, aile geleneği ve kökeni bahriye zabitliğinden gelen araştırmacı yazar Osman Öndeş'in kaleminden okurlarla buluşuyor.Belli bir süre Malta’da yaşayan ve kuşatmanın geçtiği yerleri tek tek gezerek notlar alan, yeni bilgilere ulaşan Öndeş, bu büyük Türk denizcisini ve Malta Kuşatması'nı birçoğu ilk defa yayınlanan belge ve fotoğraflarla okuyucusuna sunuyor.

Editörün görüşü
Genç yaşta levend olarak korsanlığa başlayan, kısa sürede Kapudân-ı Derya olan Turgut Reis'in şehit olduğu Malta Kuşatması, aile geleneği ve kökeni bahriye zabitliğinden gelen bir araştırmacı yazar olan Osman Öndeş'in kaleminden okurlarla buluşuyor. Onu öven satırlar, yiğit bir düşmana, zeki ve cesur bir korsana armağan edilmiş gerçek övgülerdir.
En önemli cümle
Batılı tarihçilerin kalemlerinde Turgut Reis, Kapudân-ı Derya Barbaros Hayreddin Paşa'ya denk, ünlü Venedik Amirali Andrea Doria'dan üstün, Timurlenk kadar usta, Fatih Sultan Mehmed kadar zeki ve ünlü, kendini beğenmiş Şarlken'in en büyük komutanlarını perişan edecek kadar askerî dehası olan bir kişiliğin sahibiydi şeklinde tanımlanmıştır.
Bu kitap neden önemli
Kanuni Sultan Süleyman zamanında, 1565 yılında Akdeniz'de hakimiyet sağlamak üzere Türk levendleriyle Malta üzerine sefere çıkan Turgut Reis, diğer bir deyişle Osmanlı filosu, Haçlı şövalyeleriyle karşı karşıya gelmiştir. Osmanlı İmparatorluğu ile Hıristiyan Birliği arasındaki rekabetin doruk noktası olan bu sefer Osmanlı tarihi için çok önemli ama maalesef detayları göz ardı edilmiş bir kuşatmadır. Belli bir süre Malta'da yaşamış olan, kuşatmanın geçtiği yerleri tek tek gezerek notlar alan, yeni bilgilere ulaşan Öndeş, işte bu büyük Türk denizcisini ve bu büyük kuşatmayı birçoğu ilk defa yayınlanan belge ve fotoğraflarla, tarih bilincine sadık kalarak okuyucusuna sunuyor.
Anahtar kelime
Kanuni Sultan Süleyman, Haçlılar, Osmanlı Tarihi, Hristiyan, Akdeniz, Denizcilik, Osmanlı Deniz Muharebeleri, Deniz Tarihi, Malta Kuşatması

Diğer kitaplara göz atın

Popüler
tarihe-dusulen-notlar-seti-i-ii-cilt-9786050819915.jpg

Tarihe Düşülen Notlar Seti ( I-ıı Cilt )

Halil İnalcık
Timaş Tarih
90.00 TL