nazife-kadin-9786050832273.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Nazife Kadın

Ölüm yolunda bir 'Millî Mücadele' kahramanı öyküsü...
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: İnceleme Araştırma
Sayfa / Ebat: 144s. / 13,5x20,5
İlk ve Son Baskı: Aralık’19 / Aralık’19
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-3227-3
Barkod: 9786050832273
Alt Başlık: Milli Mücadele Kahramanı
15.00 TL

Kredi kartına tek çekim K.D.V. dahil fiyat

Arka kapak

Yüzyıllık bir hikâye… Bir annenin düşman işgalindeki memleketini korumak için bugün bile insanın inanamadığı, ölümün öldüremediği büyük cesaretini artık herkes bilecek.

Fedakâr bir kadının kararlılığını gözyaşları içinde okurken, asla değerini tartamayacağımız başka bir kahraman gözümüzde canlanacak.

O, taşıyabileceği en ağır yükün altına girerken düşmana yakalanmamayı planlıyordu. Her gece yeniden 'bu kez yakalanırım' kaygısıyla yollarını değiştiriyordu. Korkusu yakalanmaktan çok kendisinden başka kimsenin buralara kadar gelemeyeceğini bilmesinin verdiği vicdani kaygıydı. Kendisinden sonra kim taşırdı askere ekmeğini.

Gecenin kör karanlığında keçinin zor yürüyebileceği patikalardan geçiyor; geçerken nefessiz kalıyordu. Ufak bir çıtırtıda onlarca merminin kendisini delik deşik edeceğini bilerek her bastığı yaprağı hesaplıyordu. Gecenin ayazında üzerine ağırlık olmasın diye kalın giyinmiyor; taşıdığı ekmeğin sıcaklığıyla hem yürüyor hem mırıl mırıl dua ederken gözünün önünden bakmaya doyamadığı evladı geçiyordu.

Editörün görüşü
İlknur Bektaş, Nazife Kadın'da bir milletin nasıl bir mücadele verdiğini, bu mücadeleyi hangi şartlar altında, kimlerle verdiğini bize anlatıyor, gösteriyor. Kurtuluş Savaşı'nda adı geçmeyen pek çok kahraman var, İlknur Hanım bu kahramanların peşine düşerek onlara bir isim de veriyor. Kitap, verilen bu mücadelenin kıymetini anlatmak için çok önemli ve eşsiz.
En önemli cümle
"Baskın haberini askerime vereyim de, varsın dönüş yolunda alsınlar canımı."
Bu kitap neden önemli
Kurtuluş Savaşı'nda Anadolu, tek vücut halinde bir mücadele mevzisiydi. Bu mücadele, işgal kıskacı altında hem acıların hem de kahramanlıkların yaşandığı bir süreçti. Bu mücadelenin ismi bilinen kahramanlarının dışında isimsiz kahramanları da vardı. İşte bu kitap o isimsiz destan sahiplerinden birini tanıtıyor. Nazife Kadın, sürükleyici anlatımıyla, başta gençler olmak üzere tarih meraklılarının bu alandaki bilgisine katkı sağlamayı vaat ediyor.
Anahtar kelime
Kurtuluş, Kurtuluş Savaşı, Manisa, Turgutlu, Efeler, Kahramanlık, Yangın, Yunan, İşgal, Savaş

Diğer kitaplara göz atın

nevzat-tarhan-ile-evlilik-okulu-seti-6-kitap-9786050831894.jpg

Nevzat Tarhan İle Evlilik Okulu Seti (6 Kitap)

Nevzat Tarhan
Timaş Yayınları
158.00 TL