Ömer Bin Abdülaziz - Timaş Yayınları

omer-bin-abdulaziz-9786050829914.jpg
TANITIM VİDEOSU
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Ömer Bin Abdülaziz

Hak ve adalet tutkunu Ömer bin Abdülaziz
Marka: Timaş İnanç
Kitaplık: İnanç Kitaplığı
Diziler: Din İnceleme Araştırma
Sayfa / Ebat: 256s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Mayıs’19 / Mayıs’22
Baskı Sayısı: 2
Yayına Hazırlayan:
ISBN: 978-605-08-2991-4
Barkod: 9786050829914
Orijinal Dil: Arapça
190.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Tarih araştırmacısı İmadüddin Halil, İslam tarihinin en parlak yıldızlarından olan, ilk dört halifeyi örnek alan davranışlarıyla Hulefâ-yi Râşidîn’in beşincisi sayılan Ömer b. Abdülazîz’in hayatını ve yönetim anlayışını çağımıza taşıyan bir eserle raflarda yerini alıyor. Zulmün üzerine güneş gibi doğan ve geçici de olsa zulüm karanlığını dağıtıp bataklığını kurutan Ömer b. Abdülazîz’in destansı hayatını ruhlarımıza şifa niyetine üflüyor. Ve bu büyük halifenin şahsında cisimleşen hak ve adalet kavramlarını bizlere yeniden hatırlatıyor.

Büyük dedesi Ömer b. Hattab’ın izinden giden, adaleti devletin her kademesinde kaim kılan, kendi hayatında geçirdiği büyük dönüşümle her an zühd ve takva üzere yaşayan, her döneme ışık olacak bir devlet adamı profiliyle temayüz eden Ömer b. Abdülazîz’in yönetim anlayışı ve uygulamaları bugüne çok şey söylüyor. 

İmadüddin Halil, bu zirve karakteri tebliğ, harp ve siyaset etme yöntemleriyle, ekonomi ve maliye uygulamalarıyla, yönetim, planlama ve eğitim politikalarıyla bir bütün olarak ortaya koyuyor.

Ömer b. Abdülazîz kitabı, büyük bir devlet adamının ayaklarıyla yere basa basa bu dünyadan geçtiğini ama kalplerden silinmediğini unutkan zihinlerimize hatırlatıyor. Hem akla hem de kalbe hitap eden diliyle adeta bir ders kitabı olacak şekilde hazırlanan eser, nicelikte kaybolmuş insanoğlunun yeni bir kurtuluş yolu bulması için bir rehber niteliğinde…

Editörün görüşü
İslam Tarihi'nde öne çıkan liderleri ele aldığımız İnceleme Araştırma dizisinin yeni kitabı 5. Raşid Haife Ömer bin Abdülaziz'in hem dil ve üslup hem içerik, konunun işleniş biçimi ve yazarın bu konudaki yetkinliği bakımından çok önemli bir çalışma.
En önemli cümle
O; askeri, siyasi, ekonomik, idari ve eğitim alanlarında çalışıyor, sınırları Çin’den ucu bucağı görünmeyen Atlas Okyanusu’na kadar uzanan devletini ayakta tutuyordu.
Bu kitap neden önemli
Kitap, Ömer bin Abdülaziz'i ve yüklendiği misyonu, halifeliği öncesi ve sonrasıyla ele alıyor. Ömer bin Abdülaziz'in misyonunu, Davet, Savaş ve Politika, Ekonomi ve Maliye, Yönetim ve Planlama, Eğitim ve Kültür yönleriyle ele alan ve İslam tarihi araştırması olarak okunması gereken bir çalışma. Ayrıca Müslümanların ihtilaf içinde olduğu bir dönemde, Ömer bin Abdülaziz'in 2,5 yıl gibi kısa bir sürede gerçekleştirdiği köklü inkılaplarla ümmetin birliğini sağlamış olması, günümüz için de büyük bir ümit kaynağı.
Anahtar kelime
Ömer, Emevi, İslam, Hak, Hakikat, Hakkaniyet, Havf, Reca, Adalet, Fetih, Ordu

Diğer kitaplara göz atın

bir-imtihandir-dunya-9786259424231.jpg

Bir İmtihandır Dünya

Soner Duman
Timaş İnanç
150.00 TL
kalbin-donusumu-9786259424224.jpg

Kalbin Dönüşümü

Nesibe Küçük Cansever
Timaş İnanç
200.00 TL
bakara-suresi-sohbetleri-2-9786050847895.jpg

Bakara Suresi Sohbetleri 2

Nouman Ali Khan
Timaş İnanç
200.00 TL