Psikolojik Savaş - Timaş Yayınları

psikolojik-savas-9789753627290.jpg

Psikolojik Savaş

Geleceğin silahı bilgi ve teknoloji olacak, taktik ise propaganda ve psikolojik savaş argümanları olacak.
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Politika Kitaplığı
Diziler: Politika İnceleme Araştırma
Sayfa / Ebat: 352s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Mayıs’03 / Kasım’22
Baskı Sayısı: 26
ISBN: 978-975-362-729-0
Barkod: 9789753627290
Üst Başlık: GRİ PROPAGANDA
250.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Psikolojik savaşta bir toplumun ruh ve beyni etki altına alınmaya çalışılır. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Psikolojik Savaş’ta bu teknikleri, insan ve toplum psikolojisi üzerindeki etkilerini konu ediniyor.

Tarihin bilinen ilk savaş tekniği kitabının yazarı olan Çinli kumandan Sun Tzu, kitabının büyük bir kısmını rakibin psikolojik olarak çökertilmesi üzerinde durur. Askeri strateji ve taktiklerin en önemlilerinden biri de Psikolojik Savaş teknik ve taktikleridir. Belirli bir amaca yönelik, uzun vadeli plan ve stratejilerle yapılan psikolojik savaş hem sıcak hem de soğuk savaş dönemlerinin en çok başvurulan mücadele yöntemlerinden biri olmuştur.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Psikolojik Savaş’ta askeri bir kavram olan bu terimin günlük hayatımızda nasıl kullanıldığını Türkiye ve dünyadan örnekler ışığında tarihten günümüze bilimsel olarak inceliyor.

Kitapta; klasik psikolojik savaş bilgileri dışında, bilgi savaşı, elektromanyetik savaş, beyin kontrolü, propaganda yöntemleri ve bilgisayar devrimi, internet taarruzu, tarihsel bilgiler, gelişen intihar eğilimleri, baskıcı kültürlerin etkileri, itaat kültüründen demokratik kültüre geçiş, psikolojik savaşta rol alanların ruh hallerinin tahlilleri, insanın ruh hallerinin nasıl etki altına alındığı gibi alt konular da işleniyor.

En önemli cümle
Günümüzde hakimiyet, silah ve kol gücünden çıkarak bilgi ve teknolojinin eline geçti. Bilgi ve teknolojiye sahip olup onu en iyi uygulayanlar, hükmetmeyi başaracaklardır.
Bu kitap neden önemli
Siyaset pek çok disiplinle bir arada yürüyen bir alandır. Özellikle aktif siyaset, sosyolojik ve psikolojik tespit ve tahlillerden son dönemlerde daha çok faydalanmaya başlamıştır. Bugünün savaşlarında artık askeri güçten çok bilgiye, propaganda malzemesine ve psikolojik tahlillere ihtiyaç vardır. Dolayısıyla, bu kitapta bütün bunalr derli toplu ve konu başlıkları halinde anlatılmaktadır.
Anahtar kelime
Psikoloji, Savaş, Propaganda, Bilgi, Sosyoloji

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
can-9786050848793.jpg

Can

Andrey Platonov
Timaş Yayınları
125.00 TL