yerli-yersiz-cumleler-bez-ciltli-sert-kapak-9786050825831.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Yerli Yersiz Cümleler (Bez Ciltli Sert Kapak)

Yazarlığının 20. Yılında Nazan Bekiroğlu'nun En Güzel Cümleleri...
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Edebiyat Kitaplığı
Diziler: Deneme
Sayfa / Ebat: 464s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Ekim’17 / Ekim’17
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-2583-1
Barkod: 9786050825831
65.00 TL

Kredi kartına tek çekim K.D.V. dahil fiyat

Arka kapak

Bu kitap önce “Yersiz Cümleler” adıyla tasarlandı. Niyetim sağda solda kalmış ve hiç yayınlanmamış onca cümleyi bir araya getirmek, bir bakıma onlardan kurtulmaktı.

Fakat cümle bu. Bir kez kapısından girince gazete ve dergilerde kalmış yazıları da taradım. Derken hızımı alamadım, bütün kitaplarımı okudum yayımlandıklarından sonra ilk kez, “Yerli Cümleler”e de el attım.

Sonra? Bütün cümleler yerli-yersiz birbirine karıştı.

Böylece binlerce cümleyle baş başa kaldım. Hepsini mümkün mertebe temalara ayırarak bir senaryo dâhilince sıralamaya çalıştım.

İçlerinde nerede, ne zaman, nasıl yazdığımı bugün gibi hatırladıklarım vardı, avucumun içine mıh gibi çakılmış olanlar. Ve hiç de hatırlamadıklarım. Bana öyle karanlık geldiler ki. Bunları ben mi yazmışım, sahi, ne zaman? Neden yazdığımı unutmuşum çünkü, hiç unutmayacağım sandığım şeyi.

Üstelik tahmin etmediğim bir şey daha oldu ve yerinden edilen, bağlamından kopan cümleler yeni manalarla yüklendi, bambaşka tasniflere girdi. Yerinde doğaya ilişkin bir cümle aşk bahsine uygun düştü örneğin, yazıya ait olan insanlığa.

Yeni bir okuma, dahası yeni bir yazma.

O zaman anladım içimde bütün yazdıklarıma süzülen bambaşka bir metin olduğunu.

Bir de neden sonra Nun Masalları’ndan bu yana 20 yıl geçtiğini fark ettim.

Yerli Yersiz Cümleler’in hikâyesi bu.

 

 

 

 

Editörün görüşü
Kitabı Nazan Bekiroğlu'nun bütün yazarlık serüveninden damıtılmış cümlelerden oluşan bir duygu, düşünce ve okuma haritası olarak görebiliriz. Yazarın aşk, yazı, yaşam, ölüm, insanlık, savaş, acı, öfke, nefret, sükunet, edebiyat, sanat, tarih vs. gibi hayata ilişkin hemen her konudaki hissedişleri, tespitleri, hükümleri bir araya getirilince esaslı ve bazen de şaşırtıcı bir Nazan Bekiroğlu portresi ortaya çıkıyor.
En önemli cümle
Kaderi ağırdır. Yazının kalbi vardır. Hayat her şeye rağmen her yerdedir ve değerlidir.
Bu kitap neden önemli
-Nazan Bekiroğlu'nun bugüne kadar yayınlanmış kitaplarından ve henüz hiç gün yüzü görmemiş metinlerinden cümleler belirli konu başlıkları altında tasnif edilerek bir araya getirildi. -Bekiroğlu'nun yazarlığının 20. yılında okura adeta bir Nazan Bekiroğlu külliyatının temel konularını, kavramlarını sunan bir okuma haritası çıkıyor. -Yazarın
Anahtar kelime
Aşk, Sevgi, Sevgili, Sadakat, Öfke, Yazı, Edebiyat, Sanat, Acı, Ölüm, Savaş, İnsan, Doğa, Yazarlık, Nefret, İnsaniyet, Cümle, Nar Ağacı, , Yusuf İle Züleyha, Mücella

Diğer kitaplara göz atın

nevzat-tarhan-ile-evlilik-okulu-seti-6-kitap-9786050831894.jpg

Nevzat Tarhan İle Evlilik Okulu Seti (6 Kitap)

Nevzat Tarhan
Timaş Yayınları
158.00 TL