yol-hali-9786051143095.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI
Nazan Bekiroğlu'nun güçlü kaleminden İran, Suriye, Mısır güzergâhında bir yol öyküsü...
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Edebiyat Kitaplığı
Diziler: Deneme
Sayfa / Ebat: 280s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Ekim’10 / Ocak’20
Baskı Sayısı: 10
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-114-309-5
Barkod: 9786051143095
32.50 TL

Kredi kartına tek çekim K.D.V. dahil fiyat

Arka kapak

Yâ Nakkaş!
Biraz gez, dünyanın hiç kimsenin olmadığını anlarsın. Nereye kök salsan bir başkalık bir yabancılık taşıdığını. Nereye adım atsan sona kaldığını. O zaman anlarsın Âdem’den bu yana bu yer’li olmadığını. O ilk adımın hatırası yerli yerinde bu kadar taze dururken neyi neresinden kurcalasan arkasından bir iğretilik bir sonradanlık çıkacağını.

Mülkün Gerçek Sahibi bu kadar zahirken, toprak üzerinde kimsenin kimseye öncelik hakkı bulunmadığını, sadece bazılarının biraz erken geldiğini bazılarınınsa biraz geç kaldığını.

"İncire, zeytine, Sina Dağı'na ve o emin beldeye and olsun ki" acısı, uyurken yüzünden okunanlarla birlikte çıktım bu yolculuğa. Evimin bacasının alev aldığı, çeşmelerininse Kerbelâ kestiği bir düşten sonra düştüm bu yola.

Pasaportumda boş yer kalmadı ey şehir. Mevlânâ'nın bir Şems kaybettiği Şam sokaklarından geçtim. Ölümünde bile mağrur Selâhaddîn'in, kılıcının gölgesinde uyuyan Halid Bin Velîd'in, Muhyiddin İbn Arabî'nin, sırrını tutamayan sır kâtibinin ihanetine uğramış Son Padişah'ın türbelerinden geçerek çıktığım yolculuğun sonunda sana geldim.

Cehennemle cennet burada yer değiştirirken. Elini sok koynuna, ihtimal beyaz çıkar. Burası Lût Gölü karşısı Mesra. İkisi. Nasıl da kıyı kıyıya.

Bu kitap bir ‘yol’culuk öyküsü... Bekiroğlu İran, Suriye, Mısır güzergâhı üzerinde okuyucusuyla birlikte seyahat ediyor, anlatıyor, hissettiriyor.

Editörün görüşü
Nazan Bekiroğlu'nun şiirsel kaleminden yol ve insan hallerine dair denemeler.
En önemli cümle
“İncire, zeytine, Sina Dağı’na ve o emin beldeye and olsun ki” acısı uyurken yüzünden okunanlarla birlikte çıktım bu yolculuğa...
Bu kitap neden önemli
Nazan Bekiroğlu, İran, Suriye, Mısır güzergâhında hem mekansal hem de zamansal bir yolculuk yaparak okura ufuk açıcı bir okuma deneyimi sunuyor.
Anahtar kelime
Arayış, İran, Suriye, Mısır, Ölüm, Yolculuk, Anlatı, Edebiyat

Diğer kitaplara göz atın

nevzat-tarhan-ile-evlilik-okulu-seti-6-kitap-9786050831894.jpg

Nevzat Tarhan İle Evlilik Okulu Seti (6 Kitap)

Nevzat Tarhan
Timaş Yayınları
158.00 TL