skip to Main Content
Beyniniz Bir Zaman Makinesi

Beyniniz Bir Zaman Makinesi

Hepimiz zamanın içerisinde yaşarız. İster geniş vakitleri kullanalım, ister sıkı sıkıya belirlenmiş saatleri; zaman hayatımızı kucaklar. Zaman, insanların hakkında en çok soru sorduğu, en merak edilen konuların başında gelir. Üstelik tüm bu çabalara rağmen zamanı anlama konusunda diğer alanlara nazaran çok az aşama kaydedilebilmiştir.

Ancak son dönemde sinirbilimde ve fizikte yaşanan ilerlemeler, zaman hakkında bildiklerimizi daha somut hale getirdi. Bu alanın en ünlü simalarından olan ve geçmişte beyin konusunda en çok satan kitaplardan birini yazmış olan Dean Bunomoano, zamanla ilgili soruların cevaplarını bir araya getiriyor.

Buonomano, zamanın beynin bir fonksiyonu mu olduğu ya da doğada serbest halde bulunup bulunmadığından, zamanın beynimiz tarafından nasıl algılandığına kadar sorulması dahi güç birçok soruyu cevaplandırıyor. Ünlü sinirbilimci bu soruları yanıtlarken hem felsefi hem de bilimsel yönlerden beslenerek gündelik hayattan örneklere de başvuruyor.

Buonomano’ya göre beynimiz, şaşırtıcı derecede iyi çalışan bir zaman makinesi. Zamanı sadece algılamıyor, bir yandan da zamanı var ediyor. Hepsinin ötesinde beynimiz, benliğimizi geçmişe ve geleceğe yansıtarak simülasyonlar yaratıyor ve zihinsel zaman yolculuğunu mümkün kılıyor.

Beyniniz Bir Zaman Makinesi, hem fizikteki hem de sinirbilimdeki son gelişmeleri bir potada eriterek okuyucuya bu alandaki birçok sorunun cevabını sunuyor.

Beyniniz Bir Zaman Makinesi

Kitaptan Alıntılar

“Zihinsel olarak geleceğe seyahat edebilme yeteneği olmadan türümüzün bir cam kayasını bir alete dönüştüremeyeceği veya toprağa tohumlar ekerek hayatta kalma şansını artırmayı akıl edemeyeceği gerçeğini görmek çok zor değil.”
“Amacım gerçek zaman seyahatinin mümkün olduğunu veya olmadığını tartışmaktan ziyade sizi sahip olabileceğiniz en iyi zaman makinesine sahip olduğunuza ikna etmek. Evet, bizler, bugüne kadar inşa edilmiş en iyi zaman makinesiyiz.”

Satış Noktaları

Back To Top