skip to Main Content
Hz. Mevlana Ile Aile Terapisi

Hz. Mevlana ile Aile Terapisi

“Evlilik iki şeye bağlıdır: Doğru insanı bulmaya ve doğru insan olmaya.”

Hz. Mevlânâ

Günümüzde dünya bir medeniyet krizi yaşıyor, aileler dağılıyor, çocuk ruh sağlığı sorunları geometrik hızla artıyor, nikâh karşıtı akımlar hızla yükseliyor. Öyleyse eski sorulara yeni cevaplar vermek gerekiyor.

Mesnevî Terapi‘de, Hz. Mevlânâ’nın asırlar aşan bilgeliğini modern psikolojiyle bağdaştırarak insanın anlam arayışında kendi iç hakikatini görmesini vurgulayan Prof. Dr Nevzat Tarhan, bu kez merceğini aileye tutuyor. Aile içi ilişkilerde neyi nasıl yapabileceğimizi Hz. Mevlânâ’nın yaşamı veMesnevîhikâyeleri ışığında ele alıyor. Merkeze kadim bilgeliğin temsili mahiyetindeki olay ve anekdotları koyarak eşler arası dinamiklerin, ebeveynlerin çocuklarıyla iletişimlerinin nasıl gelişmesi gerektiğine değiniyor. Hikâyelerden çıkardığı ruha şifa önerilerle hem eşlere hem de ebeveynlere bir manevî gelişim haritası sunuyor.

“Aileyi korumak günümüzün en önemli meselelerinden biri. Hz. Mevlânâ ise çağlar aşan hikmetli bakışıyla bireyin ve toplumun dönüşümünü sağlayacak anahtarlar sunuyor. Yakaladığı ezber bozucu örneklerle sadece kendi dönemine değil bugünün ihtiyaçlarına da cevap verecek öneriler getiriyor. O insandaki eğilimleri görüyor, tespit ediyor ve hikâyeleştirerek bugüne aktarıyor. Ondan alacağımız çok ders var.”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Hz. Mevlana ile Aile Terapisi

Kitaptan Alıntılar

"Kişi, hatası ile yüzleştirilirken o kişiyle hatalı davranışı birbirinden ayrı değerlendirilir. Yani insan hata yapabilir ama o, hatadan ibaret değildir."
"Kendini keşfet ki, cevherlerine ulaşabilesin."
"Günümüzde, pek çok kişinin kendi hayatında birtakım gayrimeşru davranışlar olsa bile, mesele ahlak üzerine konuşmak olduğunda mangalda kül bırakılmıyor. Bunun örneklerini sık sık görüyoruz. Demek ki, insanın tepkileri zamandan bağımsız bir biçimde benzerlik gösteriyor. Hz. Mevlana ise, söylem düzeyinde bir ahlakçılık yerine samimiyeti, dürüstlüğü; riyasız, insanî niyetleri önemsiyor."
"Pusulası olmayan sevgi uçuruma götürür."
"Kur’ân’da 'Ahsenü’l-Kasas' yani 'kıssaların en güzeli' olarak anlatılan Hz. Yusuf’un(as) kıssası duygu eğitimine bir örnektir."
"Dil bilimsel olarak bir bağlantı olmasa da, duygusal olarak 'aşk' kelimesinin 'sarmaşık' kelimesinden geldiği şeklinde güzel bir yakıştırma yapılır. Sarmaşık, malum, ağaç, duvar gibi belirli desteklere sarılıp bağlanarak yaşayan bir bitkidir. Peki, insan nasıl bağlanacak?"
"Kişi Allah’ı(cc) aklıyla ve ruhuyla sever, Peygamberimizi(sas) kalbiyle sever, eşini nefsiyle sever, çocuklarını ise şefkatiyle sever." Hz. Fâtıma(ra)
"Bir insanda kaynak yönetimli sevgi olabilmesi için onda sevgi kavramının zengin, bol miktarda olması gerekir. Önce sevgi zengini olacaksınız. Bu sevginin içi şefkat, merhamet ile dolacak. Bunlar dolduktan sonra, bunları doğru kullanmayı öğreneceksiniz."
"Görünmeyen zannettiğimiz bir gerçeklik var, görmek isteyene sürekli 'Buradayım' diyen bir gerçeklik… Bunu bil ve kendini O’na teslim et. Gayba inan ve Allah’a bağlan, O’na kavuşacağım diye düşün. O zaman huzursuzluğun gider."

Satış Noktaları

Back To Top